Aile birleşimi ve vasıflı işçi vizelerine büyük zam

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün İçişleri Bakanı James Cleverly, Birleşik Krallık Hükümetinin göçmenlik konusunda aldığı yeni kararları açıkladı. Bu kararın, Brexit’in göçmenlik sistemi üzerindeki etkisini aratmayacak kadar büyük bir kısıtlama ve kesinti sağlanacağı aşikar.

Özellikle göçmenlik hedeflenerek bu zamana kadar bu kadar büyük bir kısıtlama getirilmemişti. Uygulamaya koyacakları yeni pakette Birleşik Krallık vatandaşlarının yurt dışında yaşayan aile bireylerine sponsor olurken tabi oldukları gelir şartından, burada yaşayan ve çalışan vasıflı işçilerin maaş şartlarına kadar birçok alanda şartları daha da zorlaştırıyorlar. Değişikliklerin büyük çoğunluğu finansal gereklilikler üzerinde planlanmış.

Öncelikle, yurt dışından Birleşik Krallık’a  sağlık sektöründe sponsorlukla çalışmaya gelmiş kişilerin aile üyelerine sponsor olabilmelerini  zorlaştırmışlar. Özellikle 2023 yılında sağlık çalışanlarının aile üyelerinin başvuruları yaklaşık 120,000`e ulaştığı için ve çoğu çalışmadığı halde devletin servislerinden yararlandığı için bunun önüne geçip devlet üzerindeki baskıyı hafifletmeye çalışıyorlar.

2024 yılı bahar dönemi itibariyle yurt dışından gelecek çalışanların alması gereken minimum maaş sınırını £26,200`den £38,700`e cıkarıyorlar. Buradaki temel amaçları ise iş verenlerin aradıkları iş gücü için önce Birleşik Krallık’a yönelmeleri ve istihdamda göçe bağımlılığı azaltmak. Aynı zamanda, yurt dışından sponsorlukla istihdam ettikleri çalışanlara yine bu ülkede yaşayan bir vatandaşa verecekleri maaşa yakın bir maaş ödemeyi zorunlu kılmak net göçmenlik rakamlarını da oldukça düşürmek için planlanmış bir stratejidir.

Artırmayı planladıkları finansal şartlardan diğeri aile vizesinde görülüyor. Yurt dışından aile bireylerini getirmek isteyen Britanya vatandaşları ve yine eşlerini getirmek isteyen ve vizeyle bu ülkede yaşayan vatandaşlar için yıllık minimum gelir sınırı £18,600`den £38,700`e çıkıyor.

İçişleri Bakanı kendi cümleleriyle “Benim planım göçmenlik verilerinde bu zamana kadar görünmemiş en büyük düşüşü sağlayacaktır” dedi. Yani, sponsor aile bireylerinin kazanması gereken minimum £18,600 olan rakam 2012`den beri artırılmamıştı. Dolayısıyla, ülkeye giren göçmenlerin Britanya vatandaşlarının önüne geçmemesi, yerli işçilerin iş bulabilmesinin önünde engel görünen göçmenliğin kontrol edilesi ve devletin sağladığı hizmetlerin sekteye uğramadan sunulabilmesi için hazırlanmış, bu zamana kadar olduğundan çok daha ciddi zam ve şartlarla sunulmuş yeni bir paket.

Göçmen Hukuku Avukatı

Melis Yıldız

Aile birleşimi ve vasıflı işçi vizelerine büyük zam
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!