1. Haberler
  2. Yaşam
  3. Akıllı telefon kullanmak, hafızayı geliştiriyormuş…

Akıllı telefon kullanmak, hafızayı geliştiriyormuş…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zararlarından sıklıkla söz edilen akıllı telefonların, bilinmeyen bir yararı ortaya çıktı.

Araştırmalar, en yaygın görülen demans türü olan ve beyin hücrelerinin yok olmasına yol açan nörolojik hastalık alzheimer vakalarının hızla arttığını ortaya koyuyor. Alzheimerin düşünce, hafıza ve davranış fonksiyonlarının işlevini kaybetmesine neden olduğu belirtilirken, Dünya Sağlık Örgütü’nün paylaştığı veriler, dünya çapında 55 milyondan fazla alzheimer hastası bulunduğunu ortaya koydu.

Bu sayının 2050’ye kadar 139 milyona çıkması beklenirken, olası vakaların %5’i Avrupa ülkelerini işaret ediyor.

Alzheimer hastalarının %75’ine tanı konmadı

Araştırmalar, vaka sayılarının artışının yanı sıra globalde alzheimer hastalarının %75’ine henüz tanı konulmadığının ve bu oranın orta gelirli ülkelerde %90’a kadar çıktığının altını çiziyor.

heka reklam heka

Son dönemde hastalığın belirtilerini azaltmak için bireysel düzeyde alınacak önlemlerle zihinsel işlevlerin güçlendirilebileceğinin tartışıldığına dikkat çeken araştırmalarda, alzheimer hastalarıyla yapılan anketten edinilen bilgilere göre, neredeyse 3 kişiden ikisinin (%64) kişiselleştirilmiş bir yol haritaları bulunmuyor.

Akıllı telefonlar hafızayı geliştirmeye yardımcı olabilir

Yapılan çalışmalara göre, dijital cihaz kullanımının alzheimer gibi bilişsel bozukluklara yol açan hastalıklara karşın unutkanlığı önlüyor, insanların bilgileri depolamasına ve hatırlamasına yardımcı olabiliyor. Londra Üniversitesi (UCL) Bilişsel Sinirbilim Enstitüsü’nün 158 kişiyle yürüttüğü bir çalışmanın raporunda, sinirbilimcilerin teknolojinin aşırı kullanımının bilişsel yeteneklerin bozulmasına ve “dijital bunamaya” neden olabileceği yönündeki endişelerinden bahsedildi.

Oysa yapılan çalışmanın bulguları, dijital bir cihazı harici bellek olarak kullanmanın, insanların yalnızca cihaza kayıtlı bilgileri hatırlamasına yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda kaydedilmemiş bilgileri de hatırlamalarını desteklediğini gösterdi.

Teknolojik cihazlar bilişsel bozuklukları önlemeye yardımcı oluyor

Araştırmacılar, alzheimere karşı bireysel olarak alınabilecek önlemlere ilişkin yaptığı incelemelerden hareketle, akıllı cihazların unutkanlık üzerindeki olumlu etkisini vurgulayarak bunların bilişsel bozukluklara karşın çok yönlü destekleyici araçlar olarak gösterildiğini belirtti.

Önlem alınmadığı takdirde ilerleyecek alzheimer hastalığının belirtileri eşyaları kaybetme, konulan yeri unutma, herhangi bir mekanda ya da yolda kaybolma, kafa karışıklığı, nesnelerin ismini unutma, diyalogları takip etmekte zorlanma, rutin işleri yerine getirmede güçlük çekmek olarak açıklandı.

Akıllı telefon kullanmak, hafızayı geliştiriyormuş…
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!