Anne-babası sigara içen çocuğun sigaraya başlama ihtimali dört kat daha fazla

Britanya’da sigarayı bıraktırmak için hükümetin düzenlediği Better Health Smoke Free kampanyasının açıkladığı verilere göre anne-babası sigara içen gençlerin yüzde 4,9’u sigaraya başlarken, sigara içmeyenlerin çocuklarında bu oranının yüzde 1,2 olduğu görüldü.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Analizlerde sigarayı deneme oranlarının da çocukları yetiştirenlerin sigara içmesi durumunda çok daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Bu çocukların yüzde 26’sı sigarayı denerken, sigara içmeyenler ebevenlerin çocuklarında bu oran yüzde 11’de kaldı.

Yıl biterken anne-babalara yeni yıl kararı olarak sigarayı bırakmayı tavsiye eden uzmanlar bu kararın etkisi yıllarca sürecek fayda sağlayacağını vurguladı.

Kampanyaya katılan uzmanlardan çocuk psikoloğu Dr. Bettina Hohnen şunları söyledi:

“ Çocukları doğrudan pasif içiciliğe maruz bırakmasak veya onların önünde sigara içmeyerek sigara içtiğimizi gizlediğimize inansak bile, siz farkında bile olmadan çocuklar üzerinde büyük bir etkisi olabilir ve çocuklar bu alışkanlığı kapabilir. Çocuklar, ebeveynlerinin ve bakıcılarının davranışlarını kopyalar. Eylemler gerçekten kelimelerden daha çok şey söyler. Bu nedenle sigara içmiyorsanız gelecekte çocuklarınızın sigara içme şanslarını önemli ölçüde azaltacaksınız.”

Anne-babası sigara içen çocuğun sigaraya başlama ihtimali dört kat daha fazla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!