Apple’dan sanatçılara büyük jest

Apple, müziklerini normal stereodan daha sürükleyici ve nispeten yeni bir ses formatı olan uzamsal ses ile sunan plak şirketlerini ve sanatçıları ödüllendirecek.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bloomberg’in raporuna göre, müziklerini mekansal ses formatında yayınlayan sanatçılara gelecek yıldan itibaren “ek ağırlık” verilecek. Bloomberg bunun daha yüksek telif hakları anlamına gelebileceğini düşünüyor.

AirPods, HomePod, iPhone ve yakında çıkacak olan Vision Pro kulaklık gibi Apple’ın neredeyse tüm ses donanımları uzamsal ses oynatmayı destekliyor, bu nedenle şirketin sanatçıları teşvik etme hamlesi neredeyse kesinlikle Apple Music’te bulunan çoğu müziğin belirli bir formatta mevcut olmasını sağlamak için. Özellikle Bloomberg, Apple Music dinleyicilerinin sanatçıların ödüllendirilmesi için bir şarkıyı uzamsal ses formatında yayınlaması gerekmeyeceğini belirtiyor. Sadece müziklerinin formatta mevcut olması yeterli olacak.

Apple’dan sanatçılara büyük jest

Apple, 2021’de Dolby Atmos teknolojisiyle desteklenen uzamsal sesi Apple Music’e ekledi. Şirketin Apple TV+’taki orijinal programlarının ve filmlerinin çoğu da bu formatta sunuluyor. Sanatçılar aynı zamanda eski müziklerini yeni formatta miksleme seçeneğine de sahip; bu, on yıllardır grupların zaten yaptığı bir şey. Bloomberg’e göre müziği formatta mikslemek çok pahalı değil; eğer doğruysa, bu girişim bağımsız müzisyenlerin ve daha küçük grupların katılımına yardımcı olabilir.

Amazon Music ve Tidal gibi bazı Apple Music rakipleri de hizmetlerinde mekansal ses sunuyor. Ancak Apple’ın en büyük müzik akışı rakibi olan Spotify, hizmette yüksek kaliteli bir müzik formatına ilişkin söylentilerin yıllardır dolaşmasına rağmen dikkate değer bir istisna.

Apple’dan sanatçılara büyük jest
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!