Araştırma: “Oral seks, ABD ve Birleşik Krallık’ta artan gırtlak kanseri vakalarının tetikleyicisi”

Uzmanlar, Amerika Birleşik Devletleri'nde ve Birleşik Krallık'ta anormal düzeyde artış gösteren gırtlak kanseri vakalarının tetikleyicisinin oral seks yoluyla bulaşan hastalıklar olduğunu belirtti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

The Daily Mail’in haberine göre, Birmingham Üniversitesi’nde çalışmalar yapan Doktor Hisham Mehanna, vakaların yüzde 70’inin cinsel ilişkiyle bulaştığı bilinen insan papilloma virüsü (HPV) ile doğrudan alakalı olduğunu ifade etti.

 

Mehanna, sözlerine şu şekilde devam etti:

“İlişki hayatı boyunca 6 ve üzeri farklı partnerle oral seks yapan kişilerin, yapmayanlara kıyasla gırtlak kanserine yakalanma riski 8.5 kat daha fazla.”

heka reklam heka

Gırtlağın arka bölümünde oluşan orofaringeal (ağız ve yutağı içeren bölüm) kanseri, gırtlak kanserinin en yaygın türü olarak ifade ediliyor.

Doktorların ifadelerine göre oral seks; sigara tüketimi, alkol tüketimi ve sağlıksız beslenmeye kıyasla gırtlak kanserine yönelik daha büyük bir risk teşkil ediyor.

Hastalıktan korunmanın yollarından biri olan HPV aşısı yaklaşık yüzde 80 oranında bir koruma sağlamasına rağmen, Birleşik Devletler vatandaşlarının sadece yüzde 54’ü aşılanmış durumda.

Araştırma: “Oral seks, ABD ve Birleşik Krallık’ta artan gırtlak kanseri vakalarının tetikleyicisi”
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!