Avrupa’dan çöp ithalatında Türkiye birinci: Plastik çöpün biri Türkiye’ye yollanıyor

Greenpeace raporuna göre, Türkiye 2021 yılında sadece Avrupa'dan 518 bin 80 ton plastik atık ithal etti. Bu rakamlara göre Avrupa'nın plastik çöpünün üçte birinden fazlasını alan Türkiye, en çok çöp ithalatı yapan ülke oldu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Greenpeace’in raporuna göre de Adana’da tespit edilen dioksin furan miktarı, kirletilmemiş toprak numunesinin 400 bin katı

Greenpeace raporuna göre Türkiye 2021 yılında sadece Avrupa’dan 518 bin 80 ton plastik atık ithal ederek bu sene de Avrupa’nın çöpünü almada birinci oldu. Bu rakamlara göre Avrupa plastik çöpünün üçte birinden fazlasını bu sene de Türkiye aldı.

Sözcü’den Özlem Ermiş Beyhan’ın haberine göre; bu çöpler, Türkiye’nin topraklarını kanserojen maddelerle zehirlerken, Çevre Bakanlığı’nın detaylarını vermediği ve şifahen “Adana’nın toprağında zehir yok” dediği açıklamanın aksine Greenpeace raporu, alınan toprak ve kül örneklerinde, kanser gibi ciddi sağlık problemlerine yol açtığı bilinen dioksin ve furanlara rastlandığını bilimsel olarak ortaya koyuyor.

CHP’li Bulut, Adana’daki “ithal” çöpleri görüntüledi: Türkiye’de poşet paralı ama Avrupa’dan plastik çöp alıyoruz

BİRLEŞİK KRALLIK’TAN TÜRKİYE’YE ÇÖP İTHALATI: POŞETLER ADANA’DA ORTAYA ÇIKTI

Türkiye’de yetkililer sıkı denetimler yoluyla plastik atık ithalatında önemli gelişme kaydettiklerini söylese de Eurostat ve UK Trade Info 2021 verileri ise tam tersini söylüyor.

Greenpeace’in 2022 raporuna göre de Adana’da tespit edilen dioksin furan miktarı, kirletilmemiş toprak numunesinin 400 bin katı ve şimdiye kadar Türkiye’de toprakta rapor edilen en yüksek toksik düzey. Greenpeace Türkiye ve diğer sivil toplum örgütleri, bu sorunun çözümünün çöp ithalatının yasaklanmasında olduğunu vurguluyor.

 

 

Haber: Independent Türkiye

Avrupa’dan çöp ithalatında Türkiye birinci: Plastik çöpün biri Türkiye’ye yollanıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!