Böyle anne baba olmaz olsun: , engelli ödeneği almak için kızlarını dört yıl tekerlekli sandalye kullanmaya zorladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere’de bir anne ve baba, kızlarını engelli ödeneği almak için dört yıl boyunca tekerlekli sandalye kullanmaya zorladıktan sonra mahkemede suçlu bulundu.

50 yaşındaki Louise Law ve 54 yaşındaki eski kocası Martin, sağlıklı oldukları halde çocuklarını tekerlekli sandalyeye oturtarak sahte hastalıklar uydurup devletten engelli yardımı almaya çalıştı.

2012 yılında yedi yaşındayken kızlarını ilk kez tekerlekli sandalyeye oturttukları ortaya çıktı. Daha sonra, doktor ve öğretmenlere yalan söyleyerek çocuklarının sağlık durumunu abarttılar. Bu yalanlar sonucunda devletten engelli yardımı ve araçları almayı başardılar. Ancak mahkeme, bu sahte hastalıkların, kız çocuğunun okulda sürekli olarak zorbalığa maruz kalmasına ve normal bir çocukluk yaşayamamasına neden olduğunu belirtti.

Çocuk, birçok gereksiz tıbbi muayene ve hastane ziyaretine maruz kaldı. Ancak doktorların şüpheleri arttıkça, çocuk koruyucu aileye verildi. 18 yaşındayken yapılan soruşturmada, kız çocuğu ebeveynlerinin onun hastalığını beş-altı yaşlarında uydurmaya başladığını ifade etti. Artık ailesiyle iletişimini kesmiş durumda olan çocuk, normal bir çocukluk yaşayamadığını ve tekerlekli sandalyeye oturmanın zihinsel sağlığını etkilediğini belirtti.

Zorbalığa uğrayan genç kız, “Diğer çocukların yaptığı normal şeyleri yapma fırsatını kaçırdım. Annem ve babam bana düzgün yürüyemediğimi, topalladığımı söylerdi. Tekerlekli sandalyede olduğum için zorbalığa maruz kaldım.” dedi.

Anne Louise Law, mahkemede suçunu itiraf ederek altı yıl dokuz ay hapis cezasına çarptırıldı. Baba Martin Law ise bakım evinde yaşıyor ve savunma yapma yeteneğine sahip olmadığına karar verildi. Ancak jüri tarafından çocuklara eziyet etmekten suçlu bulundu. Kızlarının artık iyileşme yolunda olduğu belirtilirken, bu olay İngiltere’de engelli yardımı dolandırıcılığına karşı daha sıkı denetimlerin gerekliliğini bir kez daha gündeme getirdi.

Böyle anne baba olmaz olsun: , engelli ödeneği almak için kızlarını dört yıl tekerlekli sandalye kullanmaya zorladı
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!