Çevre dostu seks nedir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karbon ayak izimizi nasıl düşürebileceğimizi düşünürken, seks hayatımızda değişiklik yapmak genelde akla gelen ilk şeylerden biri değildir.
Fakat internette vegan prezervatifler ve atığa yol açmayan doğum kontrol yöntemleri gibi sürdürülebilir ürünler için yapılan aramalar son yıllarda düzenli olarak artıyor.

Haberin BBC’de yayınlandı ve ilginizi çektiyse alttaki linkten okuyabilirsiniz.

Tabii ki hepimiz çevre için elimizden geleni yapmalıyız. Waltham Abbey bölgesine taşındığımdan beri 2 haftada bir dönüşebilir çöpleri biriktirip evimin önüne koyuyorum. Büyük bir ihtimal sizde plastik poşet kullanımını azalttınız ve çöplerinizi ayırıyorsunuzdur. Fakat işin gerçeği algımızla oynuyor ve bizimle dalga geçiyorlar. Bu çöplerin yarısından fazlası dönüştürülmüyor ve Hindistan’a ve Türkiye’ye yollanıyor. Greenpeace: İngiltere’deki plastik atıkların yaklaşık yüzde 40’ı Türkiye’ye (Adana) ihraç edildi ve yasa dışı yollarla toplanıp yakıldığını bildirdi. Link altta.

Türkiye’de yapılan anlaşmalar gereği bir firma Altın çıkarmak isterse karın neredeyse tamamını alıp gidiyor. Altın onlara, siyanür bize.

Romanya’da siyanür havuzunun yıkılması üç ülkede milyonlarca metrekare toprağı zehirlemişti 30 Ağustos 2000’de Baire Mare Aurul altın madeninde zehirli atık materyali barındıran baraj yıkıldı ve 100 bin metre küp siyanürlü atık su, Tizsa nehrine karıştı. Kazanın ardından insanlar ve tüm canlılar için çok az bir miktarın bile ölümcül olabildiği siyanür, su yoluyla Sırbistan, Bulgaristan ve Romanya’ya ulaşan Danube nehrine kadar karıştı. Siyanürün olduğu nehirlerde ve topraklardan beslenen halk kanser olur ve çocuklar sakat doğar.

Siz vegan prezervatif kullanmak istiyorsanız kullanın ama iş sadece bireyin kâğıt pipet kullanması ve plastik poşet yerine bez poşet kullanmanız çevreyi kurtarmak için yeterli değil. Çevreyi yok eden firmalar global ısınmayı ve gelecekte yaşayacağımız sorunları düne kadar inkâr ederken birden bire başımıza çevreci kesildiler. Ve bu şirketlere çevre katliamı yapmalarına izin veren hükümetler şimdi çevreyi kurtarmak için bizden para istiyor. Vermem deseniz: 2003 yılında Londra şehir merkezine arabayla girmeyi ücretli yaptılar. Günlük giriş 5 Sterlin’di ve akşam 6 dan sonra ve hafa sonu bedavaydı. Sonra hafta sonu dahil edildi ve akşam 10’a kadar yasaklandı ve fiyat 15 sterline çıktı. Geçen hafta bu harita 18 misli büyütüldü ve adına ULEZ bölgesi denilerek arabayla giriş ücreti günde 15 sterlin oldu. Londra merkezine arabayla girmek: günlük 30 sterlin aylık 900 sterlin. Eski arabalarınızı satın yeni araba alın deniyor. Elektrikli araba alacağız mecburen ama elektrik fiyatları da son 20 senede %193 arttı. Herkes elektrikli araba aldığında elektrik fiyatının %500 artmayacağına garanti verebiliyorlar mı?

İsveçli çevre aktivisti Greta Thunberg için çirkin psikopat kız diyenler bugün Birleşmiş Milletler’de konuşmacı olarak çağırdılar. 2 gün önce Londra’da protesto eylemi yapan Greta Thunberg ve arkadaşlarının sayısı fotoğrafçılardan azdı. Bu eylem çok yazılıp çizildi ama bir gün önce 10 binlerce insanın farklı bir konuda yaptığı eylemi genel basın paylaşmadı. İşlerine gelmeyen eylemlerden haberdar olmuyorsunuz.

Global şirketler daha çok kazanç için, para için, güç için dünyayı katletmeye doymadı; doymuyor. Küçücük dikkatsizlikler, sorumsuzluklar, ihmalkarlıklar geri dönüşsüz tahribatlar yaratıyor. Aileler paramparça oluyor. Doğaya, denizlere, havaya acımasızca zarar veriliyor; Altta şirketlerin sebep olduğu bazı felaketler. Siz yine de çöpünüzü ayırmaya devam edin. Siz çevreyi kurtarmak için vegan prezervatif kullanın ama birileri Brezilya’da bir şirketin aç gözlülüğü sonucu oluşan kazada, çevreye milyonlarca ton zehirli atık fışkırdı, siz bez poşet kullanın ama başka bir yerde altın çıkarırken yaşanan kazalar ve nükleer santral kazaları insanları öldürüyor, bölgeleri kullanılmaz hale getiriyor ve çocuklar sakat doğuyor. Petrol, gaz, altın ve elmas çıkarmak kontrollü yapılabilir ama hükümetlerin bu şirketleri kontrol etmek ve cezalandırmak yerine bireyleri suçlayıp cezalandırıyorlar.

Bireysel olarak çevre için ne gerekiyorsa yapmalıyız ama aynı zamanda bu şirketlere karşı birlik olup direnmezseniz denizler yükselecek, kuraklık artacak ve nefes almakta zorlanacağız. Dünyayı yok edenler kendilerine bir ada bulup lüks içinde yaşayabilir ama geriye kalan 8 milyar için yaşayacak bir ada yok maalesef?

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-59071170

Mete Murat Metin
Londra Gündem Yayın Koordinatörü
İngiltere Vize danışmanı

Greenpeace: İngiltere’deki plastik atıkların yaklaşık yüzde 40’ı Türkiye’ye ihraç edildi ve yasa dışı yollarla toplanıp yakıldı: https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-57140139

Çevre dostu seks nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!