CHP’li Ağbaba: “EYT meselesini bir saatte meclisten geçireceğimizin sözünü veriyoruz”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, AKP’nin de EYT meselesini gündemine aldığı ve bir rapor hazırladığı yönündeki haberlerle ilgili olarak, "Eğer samimilerse getirsinler, EYT meselesini bir saatte Meclis’ten geçireceğimizin buradan sözünü veriyoruz. Hodri meydan” dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) meselesini çözmenin bir irade, bir tercih işi olduğunu belirterek, “Tercihiniz eğer yoksuldan, emekçiden yanaysa bunu çözmek mümkün. Yok tercihiniz başka şeylerden yanaysa yani 5’li çeteden ya da müteahhitlerden yanaysa bunu çözemezsiniz” dedi. Ağbaba, AKP’nin de EYT meselesini gündemine aldığı ve bir rapor hazırladığı yönündeki haberlerle ilgili olarak ise “Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkür ediyoruz. O 3600’ü söyleyince, 3600 çalışılıyor. ‘EYT çalışın’, deyince EYT çalışılıyor. Eğer samimilerse getirsinler, EYT meselesini bir saatte Meclis’ten geçireceğimizin buradan sözünü veriyoruz. Hodri meydan” dedi.

Veli Ağbaba, İstanbul’da Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak’ı ziyaret etti. Ağbaba ve Özüpak, ziyaretinin ardından ortak bir açıklama yaptı.

CHP’li Ağbaba, iktidarlarının ilk yılında emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını çözeceklerini, en düşük emekli aylıklarının asgari ücret seviyesine yükselteceklerini, emeklilikte intibak yasasını çıkartacaklarını, emeklilere her yıl bayramlarda asgari ücret tutarında ikramiye vereceklerini söyledi. Ağbaba’nın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle oldu:

EMEKLİLİKTE HÜKÜMETE TAKILANLAR OLARAK DEĞİŞTİRİYORUZ

“22 yıldan beri devam eden bir süreç. Zaman zaman siyasetçiler de bu konuda konuşuyor. Örneğin en son 2018 yılı seçimlerinden önce siyasi partiler taahhütte bulunmuşlardı. ‘Eğer iktidara gelirsek EYT meselesini çözeceğiz’ diye. Biz de önerge verdik bunun çözülmesiyle ilgili. Aslında 2018 seçimlerinde taahhütte bulunanların bu meseleyi çözmeye güçleri var. Çünkü Meclis çoğunlukları bu siyasi partilerde. Seçimden önce vermiş olduğu sözler, aslında sözde durulmuş olsaydı bu gerçekleşecekti. Maalesef şimdi emeklilikte yaşa takılanlar, biz onu bazen ’emeklilikte MHP’ye takılanlar’ bazen de ’emeklilikte hükümete takılanlar’ olarak değiştiriyoruz. Çünkü seçimden önce söz vermişsiniz, ama seçim gerçekleşmiş, millet size oy vermiş bu taahhütlerinize bakarak, ama maalesef o gerçekleşmemiş. Biz de CHP olarak toplumun çeşitli kesimlerinin çeşitli sorunlarını biliyoruz ve çözme konusunda da uğraş veriyoruz.

EKONOMİK KRİZİN GEREKÇESİ OLARAK GÖSTERMEYE ÇALIŞIYORLAR

1998 yılında işe giren bir işçi 2023’te emekli olacakken 99’da çıkarılan yasayla beraber 15 yıl sonra, yani 2038’e erteleniyor. Şaka gibi maalesef, vatandaş da çok bilmiyor. Sanki bu mesele hükümet tarafından ekonomiyi batıracak bir mesele olarak gösteriliyor. Gösterilmeye çalışılıyor. Sanki emeklilikte yaşa takılan meselesi çözülünce 41, 42 yaşında insanlar emekli olacakmış gibi bir bilgi kirliliği yayılıyor. Sanki emeklilikte yaşa takılan meselesi çözülürse üçer beşer maaş alacakmış gibi bir hava yayılıyor. Kim tarafından söyleniyor bu? Maalesef ülkeyi yöneten en yetkili ağızlar tarafından söyleniyor. Niye? Bu işi bilmeyen insanlar üzerinde bir etki yaratabilmek için. Böyle bir şey mümkün değil. Ama maalesef bunu, bir ekonomik krizin gerekçesi, Türkiye’nin batma meselesi olarak göstermeye çalışıyorlar. Bu doğru değil.

VERGİ AFLARINA HARCANAN KAYNAKLA BU SORUN ÇÖZÜLÜRDÜ

Birkaç örnek vereceğim. Örneğin sadece bir avuç şirkete şimdiye kadar 128 kez vergi affı çıkarılmış. Bu kaynakla bile emeklilikte yaşa takılan insanların meselesini çözmek mümkün. Genel Başkanımız da ifade etti; bu iktidar faiz lobilerine her ay 2 milyar 271 milyon 284 bin dolar faiz ödüyor. Sayıştay raporlarını hep beraber gördük. Ülkenin kaynaklarına nasıl çöküldüğünü hep beraber gördük. Bunlar EYT’nin hakkı, asgari ücretlinin hakkı, 1.500 TL emekli maaşına mecbur edilmiş emeklinin hakkı.

KAMU KURUMLARI TÜGVA ARACILIĞIYLA YAĞMALANMIŞ DURUMDA

TÜGVA’ya bir bakın. Belediyenin, kamunun mallarına çökülerek TÜGVA kendine gelir yaratıyor. TÜGVA bir vakıf. Vakfın amacı ne? Vakfetmek. Yani hayır yapmak. Vakfın amacı bu. Birçok değerimiz yok olduğu gibi maalesef vakıflar da kirletildi. Ne zaman? Milli ve yerli olduğunu iddia eden bir siyaset tarafından. Devletin kamu kurumları şu anda TÜGVA aracılığıyla yağmalanmış durumda. Vakıf aracıyla birçok kamu kaynağına, kamu binalarına çökülmüş durumda. TÜGVA yoluyla insanlar çalışmadan maaş alıyor. Maalesef bunlar ustalarından öğrenmiş olduğu şeyleri çok daha kötü yapıyorlar. Ustaları kim? Ya da ortakları kim? Fettullah. Onlardan öğrenmiş oldukları şeyi yapmaya çalışıyorlardı. Kendi yandaşlarını emniyete yerleştiriyorlar, kendi yandaşlarını hâkim, savcı yapıyorlar. Kendi yandaşlarını kaymakam yapıyorlar. Kendi yandaşlarını sınavsız devletin kurumlarına yerleştiriyorlar. Hala akıllanmış değiller. Her iki gençten biri işsiz, 10 milyonun üzerinde işsizimiz var. EYT denen bir mesele var ama TÜGVA denen kurumlar hükümet eliyle, aile eliyle, saray eliyle milletin malına çökmeye devam ediyor.

BİZ BU EYT MESELESİNİ ÇÖZECEĞİZ

Önümüzdeki günlerde EYT ile ilgili Türkiye çapında taahhüdümüzü, kampanyamızı sizlerle paylaşacağız. Emeklilikte yaşa takılan meselesini çözmek bir irade işi, bir tercih işi. Tercihiniz eğer siz yoksuldan, emekçiden yanaysa bunu çözmek mümkün. Yok tercihiniz başka şeylerden yanaysa yani 5’li çeteden ya da müteahhitlerden yanaysa bunu çözemezsiniz. Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın sayısı 4 milyon 805 bin 140 kişi. Yasa bugün çıksa dahi hemen yararlanacak mağdur sayısı 750 bin civarında. Yani iktidarın ya da yetkililerin söylemiş olduğu gibi 6 milyon 300 bin rakamı tamamen yalan. Biz bu EYT meselesini çözeceğiz.

TÜRKİYE, BURADA EMEKLİ OLANLAR İÇİN CEHENNEM

Tabii bir de emekli meselesi var. Maalesef emeklilerin durumu iç açıcı değil. Türkiye’de emeklilerin en çok tükettiği gıda maddesi yüzde 82 ile ekmek. Emeklinin yüzde 73,5’i geliri ile geçinemiyor. Her iki emekliden birisi ya çalışıyor ya iş arıyor. Emekli, yıllardan beri üzerine palto ya da mont alamıyor. Emekli hala ikinci el eşya pazarından giyinmeye çalışıyor. Avrupa’da, Almanya’da ortalama bir emekli maaşı 1.200 euro. Yani bizim Belçika’da 1.125 euro. Hollanda’da 1.100 euro. Biz de ise 138 euro. Bizi kıskanan Almanya’nın emeklisiyse 1.200 euro maaş alıyor. Türkiye emekliler için bir cennet. Ama Türkiye’de emekli olanlar için bir cehennem. Hemen yanı başımızdaki Bulgaristan’da, Yunanistan’da, Almanya’da, Hollanda’da emekliyseniz burası cennet. Ama sizin için Türkiye, emekliler için tam bir cehennem. Buradan bir kez daha söylüyoruz. İktidarımızın ilk yılında emeklilikte yaşa takılanların sorununu çözeceğiz. En düşük emekli aylıklarını asgari ücret seviyesine yükselteceğiz. Emeklilikte intibak yasasını çıkartacağız. Emeklilerimize her yıl bayramlarda asgari ücret tutarında para vereceğiz.

AÇIK KATKI VERECEĞİZ

Özellikle bu talimatı vererek bizi çalıştıran Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkür ediyoruz. O 3600’ü söyleyince, CHP söyleyince 3600 çalışılıyor. ‘EYT çalışın’ deyince EYT çalışılıyor. Ben öncelikle Kemal Kılıçdaroğlu’na buradan teşekkür ediyorum. Buradan da söylüyoruz. Eğer samimilerse getirsinler, EYT meselesini bir saatte Meclis’ten geçireceğimizin buradan sözünü veriyoruz. Hodri meydan. Hiç uzağa gitmene gerek yok. Hemen komisyona sevk etsinler. Komisyondan sonra salı günü veya çarşamba günü getirsinler. CHP grubu olarak olumlu kullanacağımızı buradan belirtiyoruz. EYT çıksın, bu mesele çözülsün. Mutlaka bu mesele çözülmeli. Biz de bu konuda açık katkı vereceğimizi söylüyoruz.

“BÜTÇEYE YÜK DEĞİLİZ, ÇÖZÜM İSTİYORUZ”

Gönül Boran Özüpak ise şöyle konuştu:

“Muhalefet partileri ‘Bir anayasal haktan mahrum bırakılmışsınız. Sorununuzu biz çözeceğiz’ diyor. Hükümetin bizi bilip de bilmemezlikten geldiğini, her defasında bütçeye yük algısıyla duymamazlıktan geldiğini görüyoruz. Biz erken emeklilik istemiyoruz. Bütçeye yük değiliz. Şu an EYT’lilerin aylık bağlanma oranları mağduriyetinin, staj mağduriyetinin, 2000 sonrası bağlanan emekli maaşlarının insanca yaşanır bir maaş şeklinin olmadığı, sadece sosyal yardım niteliğinde bağlanan maaşlar olduğunu hepimiz görüyoruz. Çünkü canımız yanıyor. İhtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz. Öyle çok arkadaşlarımız var ki artık evinde eşyasını satmaya başladılar. Çözüm istiyoruz, bütçeye yük değiliz.”

CHP’li Ağbaba: “EYT meselesini bir saatte meclisten geçireceğimizin sözünü veriyoruz”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!