Çinli bilim insanı geliştirdi: Erkekler için doğum kontrol yöntemi

Çinli bilim insanları, geri döndürülebilir olan ve müdahale gerektirmeyen potansiyel bir uzun vadeli erkek doğum kontrol yöntemi geliştirdi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin’deki Harbin Tıp Üniversitesi ve Ulusal Nanobilim ve Teknoloji Merkezi’nden araştırmacılar, ACS Nano dergisinde yakın zaman önce yayımladıkları çalışmalarında, erkeklerin sperm kanalına enjekte edilen ve ekstrakorporeal ultrasonla temizlenebilen bir hidrojeli tanımladı.

Dünya genelindeki gebeliklerin yaklaşık yarısı, aslında doğum kontrolünün başarısız olması sebebiyle istenmeden gerçekleşiyor ve kadın sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden oluyor. Başta prezervatif ve vazektomi olmak üzere erkek doğum kontrol yöntemleri aynı anda hem çok etkili hem de geri döndürülebilir olmuyor.

Araştırmaya göre bu hidrojel, titanyum dioksit, kalsiyum klorür ve tioketal ile birleştirilmiş sodyum aljinattan oluşan bir karışım.

160 SANİYE İÇİNDE ETKİ EDİYOR

Araştırma, karışımın etken maddelerinin tek seferlik bir prosedürle sperm kanalına enjekte edildiğini ve 160 saniye içinde sıvıdan hidrojele dönüşebildiğini, böylece tüpleri önemli ölçüde bloke ederek spermin hareketliliğini engellediğini gösterdi.

Doğurganlık gerektiğindeyse müdahale gerektirmeyen iyileştirici ultrason, titanyum dioksitin reaktif oksijen türleri üretmesini sağlayabiliyor ve bu da sonra hidrojel ağını yok etmek için tioketali bölüyor.

Çalışmaya göre, yeniden doğurganlık oranı yüzde 100 oranına kavuştu.

Ultrasonlar ayrıca tıkanma ve yeniden kanal açma sürecini gerçek zamanlı olarak takip edebiliyor.

Araştırmacılar, yöntemin gelecekte erkeklerin üremelerini kontrol etmeleri amacıyla henüz karşılanamamış bir ihtiyacı gideren, güvenilir, güvenli ve geri döndürülebilir bir erkek doğum kontrol tekniği olarak kullanılabileceğini belirtti.

Cumhuriyet

Çinli bilim insanı geliştirdi: Erkekler için doğum kontrol yöntemi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!