1. Haberler
 2. Gündem
 3. Coronavirüs kısıtlamaları sırasında sorunlarınızı nasıl çözebilirsiniz?

Coronavirüs kısıtlamaları sırasında sorunlarınızı nasıl çözebilirsiniz?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merhaba…

Bu londragundem.net online gazetedeki ilk yazım… Geçtiğimiz hafta yaptığımız röportaj sonrasında siz okurlara faydam olacağını düşündüğümden gazetede yazmam konusundaki teklifi memnuniyetle karşıladım.

Röportaj sonrasında binlerce övgü dolu mesaj aldım. Bu beni çok mutlu etti… Demek ki hayatlarına dokunduğumuz insanlara iyi hizmet vermişiz. Tabii yaptığım işi tam olarak anlamayanlar da çıktı. Öncelikle şunu açıklamamda fayda var diye düşünüyorum. Ben İngiltere’de emlakçılık hizmeti vermiyorum. Verdiğim hizmet ‘Yerleşim Danışmanlığı Hizmetleri’…

 

heka reklam heka

ARADAKİ FARK

 

Emlakçılıkla arasında nasıl bir fark olduğunu kısaca özetlemek isterim.

Emlakçılar size tutmak istediğiniz evi bulur ve kiralar. Yerleşim Danışmanı ise bu ülkeye gelen müşterilerimize Kiralık ev bulma, Banka hesabı online başvurusu, Polis yer bildirimi kayıt mesaj taslağı, Elektrik faturası başvurusu, Su faturası başvurusu, Doğalgaz faturası başvurusu, Doktor başvurusu, DVLA – Learning Ehliyet online başvurusu, Televizyon vergisi, Nİ (nino) numarasını başvurusu, Çocukların okul / Kreş kayıt başvurusu, Council tax (Belediye vergi) başvurusu, Televizyon ve İnternet başvurusu gibi konularda size rehberlik etmek ve bürokratik işlemlerde yükünüzü sırtınızdan alır.

Verdiğimiz hizmet daha çok bu işlemler için nereye başvuru yapacağını bilmeyen, tüm bu işlemleri yaparken zaman kaybedecek, başvurularda hata yapma riski olduğundan işlemleri uzayabilecek insanlara hizmet vermek. Bu nedenle yaptığımız iş aslında ülkeye yerleşirken en çok ihtiyaç duyulacak alanlarda yol göstermek… (yaptığım işin detaylarını tam olarak öğrenmek istiyorsanız yazının sonunda bir paragrafla açıkladım)* Bu konuyu kısaca anlattıktan sonra ilk yazımın ana konusuna geçebiliriz…

 

Malum Corona virüs nedeniyle her alanda insanlar ciddi sıkıntılar yaşıyor. Tabii ki ev kiralama, kira ödeme, tadilat ve benzeri işlerde de bazı sorunlar çıkabiliyor. Bana en çok sorulan soruları burada bir yazı altında cevaplamak istedim. Corona virüs kısıtlamaları sırasında yaşanacak aksiliklere karşı neler yapabiliriz haklarımız nelerdir?

Kiralık mülkünüzün tamire ihtiyacı varsa

 • Hükümet, mal sahiplerinin mülklerin yaşamak için güvenli olduğundan emin olmalarını ve acil onarımları sürdürmeleri gerektiğini söyledi. Ev sahipleri sorumlulukları olan tadilat ve tamirat işlerini üstleneceklerdir. Siz de yükleniciler ve evinize gelen diğer insanlarla doğrudan temastan kaçınmalısınız.
 • Evinizde birisinin coronavirüs belirtileri varsa, sadece acil bir durum, örneğin kırık bir kazan gibi onarımlar yapmalısınız. Onarım tamamlanmadan önce ve sonra alanın temizlenmesi gibi ekstra güvenlik önlemleri almak da sizin sorumluluğunuzdadır.
 • Bir onarım acil değilse, sosyal mesafeli kurallar ortadan kalkıncaya kadar ev sahibinizle tadilatı ertelemek için ev sahibinizle anlaşmalısınız. Ancak sorunun daha da kötüleşmesi durumunda sıkıntıyı ev sahibine söylemelisiniz.

Kiranızı ödeyemiyorsanız

 • Hala çalışıyor olsanız bile, geliriniz düştüyse konut masrafları için sosyal yardım alabilirsiniz. Tabii yasal hakkınız varsa.
 • Durumu hemen ev sahibinize açıklamalısınız. Size ödeme yapmak için zaman verebilir veya kiranızı azaltmayı kabul edebilirler.
 • Sizlerin hala bu kirayı ödemeniz gerekiyor. Ev sahibiniz kira ödemeleriniz konusunda esnek olmayı kabul etmiyorsa, ödemeyi taahhüt edeceğiniz rakamı ödeyin ve mutlaka kaydını tutun. Bu ilerde anlaşmazlık durumunda yararınıza olacaktır.

 

Kira borcu ödenmemişse

 • DWP geçici olarak ödenmemiş kiraları karşılamak için ödenek ödemelerinizden para çekmeyi durdurdu. Bu, borçlarınızın ev sahibinize ödenmediği anlamına gelir.
 • Mahkemeye gittiyseniz ve askıya alınmış bir malvarlığı emriniz varsa, onlara nasıl ödeme yapabileceğinizi ayarlamak için ev sahibinizle mutlaka temasa geçin. Bunu yapmazsanız, ev sahibiniz mevcut kısıtlamalar kaldırıldığında sizi tahliye etmek için harekete geçebilir.

 

Tahliye edilme konusunda endişeleriniz varsa

 • Hükümet, coronavirüs nedeniyle tahliye konusundaki yasada geçici bir değişiklik yaptı. Ev sahibiniz sizi tahliye etmeden önce size fazladan bildirim vermek zorunda kalabilir.
 • Ev sahibiniz 26 Mart 2020 veya sonrasında tahliye bildirimi yaparsa, bu kiracılık türleri için bildirimin 3 aya çıkarılması gerekir:
 1. Güvence altına alınmış, güvence altına alınmış maliye ve başlangıç kiracılıkları; özel bir ev sahibinden veya konut birliğinden kiralıyorsanız buna sahip olmanız muhtemel.
 2. Güvenli, tanıtım ve esnek kiracılıklar – yerel meclisten kiralarsanız buna sahip olmanız muhtemeldir.
 3. Korunan kiracılık – 15 Ocak 1989’dan önce özel bir ev sahibinden kiralamaya başladıysanız, buna sahip olmanız muhtemeldir.

 

Ev sahibiniz sizi evinizden ayrılmaya zorluyorsa

Ev sahibinizin sizi tahliye etmesi için bir mahkeme emri alması gerekiyor. Mahkeme emri yoksa bu bir ‘yasadışı tahliye’ olacaktır. Ancak mahkeme emrine rağmen siz evi boşaltmıyorsanız bu da hukuksuz bir davranış olacağından karşınıza olumsuz olarak çıkacaktır.

 

Ev sahibi sizi evi terk etmeye aşağıdakileri yaparak zorluyorsa bu yasadışı bir tahliye olacaktır:

 • Kilitleri değiştirmek
 • Evinin bir kısmını kullanarak yaşam alanını kısıtlamak
 • Evi boşaltmanız için sizi tehdit etmek veya fiziksel olarak taciz etmek
 • Suyun veya enerji kaynağının kapatılması

Bu tip sorunlarla karşılaşırsanız durumu polise bildirmelisiniz. Yerel belediyenize de başvurmalısınız. Ev sahibinizle konuşmaya çalışabilecek veya sizi mülkünüze geri döndürmek için harekete geçebilecek bir ‘Kiracılık İlişkileri Görevlisi’ olabilir. İhtiyacınız olursa acil konaklama bulmanıza yardımcı olabilirler. Evinize geri dönmek için yasal işlem de yapabilirsiniz. Birçok mahkeme kapalı olmasına rağmen, acil bir durum olarak kabul edilecektir.

 

*Bilgi notu:

Çalışma şeklimiz: Müşteri bize gelir almak istediği hizmeti bize iletir bu örneğin kiralık ev için olabilir .Bize aradığı evin özeliklerini, yerini ve bütçeyi söyler.Bizde ona elimizde olan kriterlere uygun ev olup olmadığı ücretsiz olarak iletiriz. Bu işlemden sonra eğer müşteri bizimle çalışmak isterse ,müşteriye portföy hazırlamak için gerekli olan ücretimizi talep eder, sözleşmeyi göndeririz. Anlaşma sağlandığı taktirde gerekli hizmeti sunarız. Yeni sistemimiz gereğince ( bu sistem yanlış anlaşılmaları ve her iki tarafın vaktini çalmamak için uygunlanmaya başlanan bir sistem) bu talep edilen ücretin yarısını önce kalanınıda sonra alıyoruz. Kabul edersiniz ki ev göstermek, portföy hazırlamak (Banka hesabı online başvurusu,Elektrik faturası başvurusu ,Su faturası başvurusu ,Doğalgaz faturası başvurusu ,*Doktor, Diş hekimi başvurusu ,DVLA – Learning Ehliyet online başvurusu,Televizyon vergisi ,Nİ (nino) numarasını başvurusu,*Çocukların okul kayıt başvurusu,Council tax ( Belediye vergi) başvurusu ,Televizyon, İnternet online başvurusu. ) ( bu servis sunduğumuz üç paketten biridir) belirli zaman ve emek isteyen bir iş, yani siz evi kiralamazsanız veya almasanız dahi bizler zaman harcayıp sizler için araştırma yapıyoruz. Bu da elbete bir hizmet olduğundan siz evi kiralamazsanız dahi ücrete tabi olmak durumunda. Bu talep edilen ücretleri müşterimize portföyunu veya araştırmasını yapmadan önce belirtiyoruz.Yani müşterimizi bu bedelden haberdar ediyoruz. Karşılıklı anlaşma sağlanırsa müşterimize gerekli olan hizmeti sunuyoruz ve bunların dışında başka ücret talep edilmiyor. Bizim yaptığımız hizmetler emlaçılık değildir. Yani evi size biz kiralamıyoruz . Çalıştığımız emlakçılar vardır o kiralama işlemlerini onlar yapmaktadır. Bizim işimiz Re locating consultation ( yani Türkçe olarak yerleşim danışmanlığı). Yani biz emlakcı değiliz. Ayni zamanda Uluslar Arası yatırım danışmanlığı yapıyoruz bu nedenle emlakçılarla çalışırken garantörsüz servis sağlayabiliyoruz. Bunun sebebi emlakçılar ile olan sağlam bağlarımızdır. Normal şartlarda İngiltere’de yaşayan kişiler ev kiralarken garantör göstermek zorundalar .Özelikle Ankara anlaşması ile gelen vatandaşlarımız garantör problemleri ile karşılaşmaktadırlar.Bizim servisimiz bu problemin önüne geçmek

Coronavirüs kısıtlamaları sırasında sorunlarınızı nasıl çözebilirsiniz?
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!