Elektronik izinlere geçiş (e-BRP)göçmenler için felaket olabilir

Avukatlar ve göçmen hakları savunucuları, hükümetin göçmenlerin yeni dijital vizelere geçmesi için belirlediği son tarihin, Windrush skandalının tekrarına yol açabileceği uyarısında bulundu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Avukatlar ve göçmen hakları savunucuları, hükümetin göçmenlerin yeni dijital vizelere geçmesi için belirlediği son tarihin, Windrush skandalının tekrarına yol açabileceği uyarısında bulundu. Bu yılın sonuna kadar, Birleşik Krallık’ta kalma izni olan yaklaşık 500.000 veya daha fazla AB üyesi olmayan göçmen, fiziksel biyometrik ikamet izinlerini (BRP) dijital e-vizelerle değiştirmek zorunda kalacak.

DİJİTAL HESAP ZORUNLULUĞU VE SORUNLAR

E-vizelerine erişebilmek için kişilerin bir Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik Bürosu (UKVI) dijital hesabı açmaları gerekecek. İçişleri Bakanlığı, kısa bir süre önce BRP sahiplerinden oluşan bir deneme grubuna dijital hesap açmaları için e-posta davetiyeleri gönderdi. Ancak birçok göçmen, İçişleri Bakanlığı irtibat kişisi olarak avukatlarının e-posta adresini kullandığından, bu e-postalar doğrudan göçmenlere ulaşmadı.

heka reklam heka

Ayrıca, veri güvenliği nedeniyle kişisel bilgiler davetiyelerden çıkarıldığı için, avukatlar e-postaların hangi müvekkillerine gönderildiğini bilemeyecek ve bu nedenle iletemeyecekler. Bu durum, göçmenlerin e-vizelerine erişim sağlayamamalarına yol açabilir.

GELECEKTEKİ RİSKLER VE GÖÇMEN HAKLARI SAVUNUCULARININ UYARILARI

The Guardian’a konuşan Göçmenlik Hukuku Uygulayıcıları Derneği Hukuk Direktörü Zoe Bantleman, “31 Aralık’tan sonra e-vizesine erişimi olmayan bir kişi Birleşik Krallık’taki statüsünü kanıtlayamayacak. İçişleri Bakanlığı bu kişileri Windrush kuşağı üyeleriyle benzer bir duruma soktu. Statüleri var ama bunu kanıtlayamıyorlar. İçişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili iletişiminin yetersizliği göz önüne alındığında, 2024 yılı sonuna kadar e-vize başvurusunda bulunmayan binlerce insan olacağını varsaymak doğru olacaktır” dedi.

Bu yazdan itibaren herhangi bir BRP sahibi davetiye olmadan UKVI dijital hesabı açabilir. Ancak göçmenlik avukatları, hükümetin planladığı tanıtım hamlesinin İngilizceyi ana dili olarak konuşamayan ya da internete erişimi olmayan yaşlı veya yoksul kişileri gözden kaçıracağından endişe ediyor.

İNSAN HAKLARI VE MALİ YÜKLER

İnsan hakları yardım kuruluşu Helen Bamber Vakfı’nda konut ve refah müdürü olan Zoe Dexter, hükümetin planlarını kaotik olarak nitelendirdi. Dexter, “İçişleri Bakanlığı’nın kimlik belgelerini dijital ortama aktarma hamlesi, aralarında mülteciler ile insan ticareti ve işkence mağdurlarının da bulunduğu ve kimlik belgeleri aldıkları yardımlarla bağlantılı olan yüz binlerce kişiye büyük bir mali yük getirecektir” dedi.

Eleştirmenler, İçişleri Bakanlığı’nın olası teknik arızalarla başa çıkmak için önlem almadığı ve son tarihle bir uçurum yarattığı konusunda uyarıda bulunuyor. İnsanlar 31 Aralık’tan sonra da UKVI dijital hesabına başvurabilecek ancak yeni kurallardan haberdar değillerse bunu ancak tatilden dönme veya sosyal yardım talep etme haklarını kanıtlayamadıklarında fark edebilirler ve bu da aksaklıklara yol açabilir.

Göçmen hakları yardım kuruluşu Praxis’ten Bethan Lant, “Bu bir felaket reçetesidir. İnsanlar kendi hataları olmaksızın statülerini kanıtlayamayacaklar, çünkü İçişleri Bakanlığı iyi iletişim kurmadı ve onlara temel bilgilere bile erişmekte zorlanacakları bir uçurum kenarı verdi. Dijitalleşmeyin demiyoruz, ‘bunu yapmayın’ da demiyoruz. Daha iyi angaje olun, dikkatli yapın, yumuşak yapın, belli bir süre içinde yapın diyoruz” dedi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN GÖRÜŞÜ

Bir İçişleri Bakanlığı sözcüsü şunları söyledi: “E-vizeler bir kişinin Birleşik Krallık’taki göçmenlik statüsünün güvenli bir şekilde teyit edilmesini sağlamakta, güvenliği artırmakta ve Birleşik Krallık halkı için maliyet tasarrufu getirmektedir. Ayrıca denenmiş ve test edilmiş teknolojiyi kullanarak müşteriler ve statü kontrolü yapanlar için daha fazla kolaylık sunmaktadır. Nisan ayındaki aşamalı lansmanımız, Birleşik Krallık’ın sınır ve göçmenlik sisteminin dönüşümünün ve dijitalleşmesinin önemli bir parçası olarak, 2025 yılına kadar fiziksel belgelerin e-vizelerle değiştirilmesine yönelik önemli bir adım olmuştur.”

Elektronik izinlere geçiş (e-BRP)göçmenler için felaket olabilir
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!