“Futbol kurallarında devrim: Hakeme itiraz eden futbolculara Mavi Kart!”

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu'nun (IFAB), futbol sahalarında sıkça karşılaşılan hakeme yönelik itiraz ve aldatıcı davranışlar için yeni bir uygulama üzerinde çalıştığına dair iddialar futbol dünyasını sallıyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiliz basınından Telegraph’ın haberine göre, IFAB, futbolcuların hakeme aldatıcı hareketlerde bulunması ve şiddetli itirazlarda bulunması durumunda “mavi kart” uygulamasını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bu kararın 9 Şubat Cuma günü resmi olarak duyurulması bekleniyor.

Mavi kartın, hakeme aldatıcı hareketlerde bulunan ve yoğun itirazlarda bulunan futbolculara uygulanacağı belirtiliyor. Mavi kart gören futbolcuların, 10 dakika boyunca saha kenarında beklemeleri gerekecek.

IFAB CEO’su Lukas Brud, daha önce 10 dakikalık ceza hakkında yaptığı açıklamada, “Oyuncular hakeme itiraz ettiklerinde veya uygunsuz sözler söylediklerinde sarı kart görmekten korkmuyorlar. Ancak maçın 10 dakikasında kenara gelmek gibi bir ceza alırlarsa bunu ciddiye alırlar. Basketbolda ve ragbide olduğu gibi futbolda da sadece takım kaptanları hakem ile iletişim kurabilmeli. Bu yolun işe yaradığı çok açık.” ifadelerini kullanmıştı.

Bu yeni uygulamanın futbol sahalarında disiplini artırması ve hakem kararlarına saygıyı güçlendirmesi bekleniyor. Ancak, futbol camiasında bu konuda farklı görüşlerin olduğu ve uygulamanın nasıl işleyeceği konusunda tartışmaların sürdüğü belirtiliyor.

Futbol dünyasında büyük yankı uyandıran bu yeni adım, sporun temel kurallarının değişen dinamiklerine adapte olma çabası olarak değerlendiriliyor.

“Futbol kurallarında devrim: Hakeme itiraz eden futbolculara Mavi Kart!”
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!