Futbolun ofsayt kuralı değişiyor: Amaç daha fazla hücum zenginliği…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Futbol sahalarını tamamen değiştirecek bir devrim geliyor. Arsene Wenger ve FIFA’nın ofsayt kuralını yeniden tanımlayan bu yeni adımı, oyunun daha ofansif ve heyecan verici hale gelmesini sağlayabilir.
Futbol hakemliği evriliyor, değişiyor ve futbolun taleplerine uyum sağlamaya çalışıyor. Bu, en azından FIFA’yla bağı olan ve futbol kurallarıyla ilgili her şeyden sorumlu IFAB organizasyonunun yaptığı bir şey. FIFA Başkanı Gianni Infantino, IFAB’a çok fazla önem vermiş ve bazen riskli kararlar almıştır.

Her sezonun başlangıcında, zamanla gerçekleşen çeşitli denemelerle değişiklikler ortaya çıktı. MARCA’nın haberine göre, bir sonraki devrim Arsene Wenger’in eliyle ve ofsaytla ilgili olarak geliyor. Fransız teknik adam, ilgili tarafları dinledikten sonra, fikrini önümüzdeki haftalarda İtalya ve İsveç’te gerçekleşecek maçlarda test edilmesi için IFAB’a sundu.

Infantino, FIFA’nın geliştirme direktörü olan Wenger’e ofansif futbolu iyileştirmeyi hedefleyen bir çözüm arama teklifinde bulundu. Wenger’in bu çözümü bulduğuna inanılıyor. Wenger, futbolun daha heyecan verici hale geleceğini düşünüyor ve ofsayt kuralının değiştirilmesini öneriyor. Fikri, forvet oyuncunun defanstan önde olmasına izin vermek üzerine kurulu, ancak ofsayt sayılabilmesi için vücudunun en azından bir kısmı son savunma oyuncusuyla aynı hizada olmalı.

OFSAYTLAR YARI YARIYA AZALACAK

Yeni ofsayt kuralına göre, bir pozisyonun ofsayt olabilmesi için hücum oyuncusunun vücudunun hiçbir kısmı son savunma oyuncusu ile aynı hizada olmamalı.

Wenger, Premier Lig’de yapılan bir çalışmaya dayanarak, ofsayt pozisyonlarının yarı yarıya azalacağını belirtiyor.

IFAB’ın yetkili kaynakları MARCA’ya, “Bir noktada önlemler alınacak ve belki de beş ya da altı santimetrelik bir ofsaytın olmadığı belirlenecek. Her şey inceleniyor.” dedi. Ortalama her maçta dört ofsayt olduğu göz önüne alındığında, kural değişikliği ile bu sayının ikiye düşmesi bekleniyor, bu da oyunun daha ofansif hale gelmesini sağlayabilir.

İLK GİRİŞİM 2021’DE YAPILMIŞTI

Bu girişim 2021’de başladı ve şimdi FIFA’nın yaptığı çeşitli denemelerle gerçeğe dönüşüyor. İlk adımlar, VAR’ın uygulanması, yarı otomatik ofsayt ve son yıllarda yapılan diğer yeniliklerle oldukça benzer.

Değişim arzusunu hiçbir zaman gizlemeyen Infantino, “Futbolun her gün daha ofansif olmasını istiyoruz. 135 yıllık tarihinde sadece iki kez değiştirildi. Arsene Wenger, forvetin önde olmasına rağmen gol atabilecek bir vücut kısmının defansla aynı hizada olduğu ve ofsaytın olmayacağı bir olasılığı sundu. Bu şekilde çok daha ofansif bir futbol elde ederiz.” dedi.

 

Kaynak: Sözcü

Futbolun ofsayt kuralı değişiyor: Amaç daha fazla hücum zenginliği…
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!