Günün kitapları…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kimin hayal gücü bu böyle?

MAVİSEL Yener’den RESSAM OLMAK İSTEYEN PAPAĞAN. Güneş doğdu, ressam koştu atölyesine. O da ne! Resim kâğıtları, fırçalar yerlerde, boyalar kayboluvermiş bilinmeyen bir yere. Ağaçları kırmızıya, yaprakları maviye, dereyi mora, güneşi yeşile, atı pembeye boyayanı bulmak kolay mı öyle? Kimin hayal gücü bu böyle? 36 SAYFA. (BİLGİ YAYINEVİ)

 

Hint edebiyatının eski ve görkemli metinleri

heka reklam heka

VİSHNUŞARMAN’dan PANÇATANTRA- Hasan Ali Yücel Klasikler. Vishnuşarman (MÖ. 4. Yüzyıl): Yaşamı hakkında pek bilgi bulunmamaktadır. Kitap, Hint edebiyatının en eski ve görkemli metinlerinden biridir. Masal formunda üretilmiş bu narin ve bir o kadar da keskin metinde insani varoluşun neredeyse tüm hassas noktalarına temas edilir, doğru bir yaşamın nasıl mümkün olabileceğine dair kararlı ama tartışmaya açık fikirler öne sürülür. Temelde devlet yönetimi meselesini eksen alır Pançatantra, fakat bu odak toplumsal ilişkilerden insan ve doğa arasındaki ilişkilere değin genişler: Pançatantra sadece politika sanatıyla ilgili değil, genel anlamıyla yaşama sanatı hakkında bir kitaptır. Kadim Hint bilgeliğinin her masalda kendini hissettirdiği Pançatantra, hayvanların alegorik ve sembolik açılardan masallara dahil olması itibariyle de ayrıca hususi bir öneme sahiptir. 296 SAYFA.  (İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)

 

Gezgin öğrenciler, filozoflar, serseriler…

MİCHEL Faber’den DERİNİN ALTINDA. “20. yüzyılın Hayvan Çiftliği bu kitap.” –Wall Street Journal. “Benzeri olmayan bir kitap. Bilimkurgu, grotesk komedi ve korkunun muhteşem bir karışımı.” – Washington Post.  Isserley yirmilerinde, kısa boylu ve çelimsiz bir kadın. Gününün çoğunu direksiyon başında, otostopçu arayarak geçiriyor. Araba­sına alacağı otostopçuların güçlü ve kalıplı yalnız bir erkek olma­sına özellikle dikkat ediyor. Gezgin üniversite öğrencileri, filozoflar, serseriler, sapıklar… İskoçya’nın otoyollarında saatlerce araba kullanan Isserley birçok türden insanı alıyor arabasına, birçok hikâye dinliyor, her birine farklı bir hikâye anlatıyor. 288 SAYFA. (İTHAKİ YAYINLARI)

 

Dünya barışını korumanın ilk adımı

GERONİMO Stilton’dan BARIŞ ÜZERİNE KÜÇÜK BİR KİTAP. Bir gün yeğenim Benjamin bana Barış ne demek? diye sordu. Ben de ona dünyada farklı kültür ve geleneklere sahip pek çok insanın yaşadığını ve hiçbir insanın bir diğerinden daha üstün olmadığını anlattım. Farklı kültür ve geleneklere saygı duymanın önemli olduğunu çünkü ancak birbirimizi anlayıp iletişim kurduğumuzda anlaşmazlıkları çözebileceğimizi ona açıklamaya çalıştım. 48 SAYFA. (YAPI KREDİ YAYINLARI)

 

Zamanını aşan bir yetişkinlik öyküsü

ANNE Bronte’den AGNES GREY. Yazarın yaşamından izlerin belirgin şekilde görüldüğü roman, dönemin yaygın şekilde tercih edilen eğitim yöntemi mürebbiyeliği ve zorluklarını ele alıyor. İrlandalı yazar George Moore’un “İngiliz dilinde yazılmış en mükemmel düzyazı anlatımı” olarak değerlendirdiği Agnes Grey, zamanını aşan bir yetişkinlik öyküsü. Henüz yetişkinliğe yeni adım atmış Agnes, maddi zorluklar çeken ailesini rahatlatabileceğini düşünür. Etrafındaki diğer yetişkinlere kabiliyetlerini ve yeterliliğini kanıtlama hırsı, Agnes’i farklı sınıflardan türlü insanla karşılaşacağı bir mürebbiyelik serüvenine sürükler.  224 SAYFA.
(CAN YAYINLARI)  

 

Yazamadığı mektup için medet umuyor

GÖNÜL Kıvılcım’dan KÜÇÜK UMUTLAR. Bir süre sonra dışarıyı unuttu. Mum ışığında kalemi koşturmaya başladı: “Annem ölümü bekliyor, su doku çözerek, apartman bahçesine muntazam aralıklarla kurdele çiçeği ektirerek, sırtındaki kamburu günbegün büyüterek, ağır yaşlılık kokusunu ve yaşlı adımlarını bir odadan diğerine sürükleyerek. Ben birazdan barınaktaki yatakta olacağım ve balıkçı denizde. Kulaklarımda geçmişin bestesi: Hayırsız evlat, hayırsız sevgili, hayırsız yazar.  Ve ortak bir yangın. Memleket.” Leyla defteri kapadı. Tatlı bir esinti yüzünü yaladı. Şimdi hatırlama zamanıydı. Yazılamayanı. Tophaneli Hasan ekonomik sorunların canına tak etmesiyle yaşamaktan vazgeçmiş, sevdiklerine bırakacağı veda mektubunu yazmanın derdine düşmüştür. Hasan bir gün gerçek bir yazarla, Leyla’yla tanışır. Bir türlü yazamadığı mektup için Leyla’dan medet umarken birden onun kurgusu içindeki evrende yaşadığından şüphelenmeye başlar. Yoksa kaderi bu yazarın ellerinde midir? 296 SAYFA. (EVEREST YAYINLARI)

Günün kitapları…
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!