1. Haberler
  2. Kültür Sanat
  3. Günün kitapları…

Günün kitapları…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yolun sonuna geldiğini düşündüğü bir anda…

SELMA Lagerlöf’ten GÖSTA BERLİNG EFSANESİ. “Bu büyük hikâye anlatıcısının her kitabı bize sanatının şaşırtıcı örneklerini sunmaya devam ediyor… Avrupa’da hiç kimse bu kadar unutulmaz masallar anlatamaz.”
-Hermann Hesse. Gösta Berling, içkiye düşkünlüğü ve meslektaşlarından ayrılan davranışlarıyla genç yaşında görevden alınmış etkileyici bir papazdır. Bildiği düzenden uzaklaşmak onu boşluğa düşürmüştür. Azametli Margareta’nın malikânesinde siyasi entrikalar birbirini izlerken, 1820’lerin İsveç kırsalının muhteşem kış güzelliği fonunda Berling’in ölüme, aşka ve kahramanlıklara meydan okuyan şiirsel ruhu, büyüsüne kapılan bir dizi kadını kendine çeker. 440 SAYFA. (EVEREST YAYINLARI)   

 

Paris’in gri sonbaharına uzanan bir aşk öyküsü

heka reklam heka

IRENE Nemirovsky’den YANILGIModern Klasikler 223. 1920’li yıllar. Fransa’nın güneyinde, Bask diyarının enfes sahil beldesi Hendaye’da başlayıp Paris’in gri sonbaharına uzanan bir aşk öyküsü. Bir yanda Birinci Dünya Savaşı’ndan döndükten sonra eski refah ve statüsünü yitirmiş Yves Harteloup; diğer yanda başarılı bir girişimciyle evli, alımlı, duyarlı, incelikli bir burjuva kadını olan Denise Jessaint. Duygusal açıdan sakatlanmış Yves ile ömründe sıkıntı görmemiş, tutkulu, romantik Denise’in aşk öyküsü, okura iki savaş arasındaki çalkantılı dönemde duyguların yerine ilişkin derinlikli bir anlatı sunar. 144 SAYFA.
(İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)

 

Japon tarihinin karanlık bir dönemi

AKİRA Mizubayashi’den KUPA KRALİÇESİ. 1939 yılı. Paris Konservatuarı’nda öğrenci olan Jun, Çin-Japon Savaşı patlak verince Japonya’ya dönmek zorunda kalır. Sadece Fransa’yı değil, Kupa Kraliçesi dediği büyük aşkı Anna’yı da ardında bırakır. Savaşın sonuçları her ikisi için korkunç bir yıkım olacaktır. Yıllar sonra, Paris’te yaşayan genç viyola sanatçısı Mizuné, hiç görmediği büyük ebeveynleri Jun ile Anna’nın yaşadıklarını hatırlatan bir roman keşfeder. Bu romanda anlatılanlar onu savaşın ve insanların acımasızlığı karşısında müziğin iyileştirici gücüne doğru gizemli bir yolculuğa sürükler. 168 SAYFA. (YAPI KREDİ YAYINLARI)

 

Zekice, şefkat dolu, etkileyici ve çok komik

RİCHARD Osman, Volkan Ersoy’dan HEDEFİ BULMAYAN KURŞUN-Perşembe Günü Cinayet Kulübü 3. Dünyada satış rekorları kıran Perşembe Günü Cinayet Kulübü serisinin üçüncü kitabıyla macera devam ediyor. Sıradan bir perşembe ve her şey sonunda normale dönmüş olmalı. Ama söz konusu Perşembe Günü Cinayet Kulübü’yse bela asla uzakta değildir. On yıllık faili meçhul bir cinayet çeteyi ünlü bir haber sunucusuna yönlendirir; bir de ortada ceset ya da cevapların olmadığı bir cinayete. Ardından yeni bir düşman Elizabeth’i ziyaret eder. Elizabeth’in görevi birini öldürmektir… Ya da öldürülmek. Faili meçhul vakada gelişmeler olurken Elizabeth vicdanıyla (ve silahıyla) boğuşur. Bu esnada Joyce, Ron ve İbrahim’se eski ve yeni arkadaşların yardımıyla ipuçlarının peşine düşer. 368 SAYFA.
(BİLGİ YAYINEVİ)

 

Kitap, gerçekle rüyayı iç içe geçiriyor

SUSAN Sontag’tan ÖLÜM TÜNELİ. “Gerçekten yaşamayan insanlar genelde yoğun bir sıvının içinde hareket ederler. Yaşamlarını ancak bu şekilde sürdürebilirler. Hayatları görmemelerine bağlıdır.” Yakışıklı, iyi eğitimli ve bir süre önce intihara teşebbüs eden Dalton Harron bir iş gezisi için yola çıkar ama bindiği tren bir tünelde bozulur. Dalton neler olduğunu görmek için trenden iner ve o sırada bir demiryolu işçisiyle tartışarak onu öldürür. Yerine geri döndüğünde, işlediği suçu itiraf etme ihtiyacıyla olan biteni trendeki genç ve kör bir kıza anlatmak ister fakat kız ona kompartımandan hiç ayrılmadığını söyleyecektir. 136 SAYFA.
(CAN YAYINLARI)

 

Hem yetişkinler hem de çocuklar için uygun

MELİSSA Yıldıran’dan TEO VE MANU- Çocuklar ve Yetişkinler İçin Bilinçli Farkındalık. Mindfulness, stresle başa çıkma, duygusal denge sağlama ve içsel huzur bulma konularında yaşam boyu destek alınabilecek güçlü bir araçtır. Hem çocukların hem de yetişkinlerin yaşamlarında olumlu etkiler yaratır. Bu kitap, bilinçli farkındalık yoluyla zihnimizi şimdiki anın güzelliklerine getirme sanatını okuyucularına içerisinde bulunan çeşitli çalışmalar ve örnek hikâyelerle deneyim katmayı sağlıyor. Yetişkinlerin kendi yaşamlarında uygulayabileceği çalışmaların yanı sıra çocukların bilinçli farkındalığı idrak edebilmeleri için de Teo ve Manu’nun dostluğu üzerinden aktarılan mini hikayelerle mindfulness deneyimini pekiştirmelerini kolaylaştırıyor. Mindfulness’ın gücünü keşfetmek için bu kitaba bir adım atın. Şimdi anı yaşamak için bir nefes alın. 112 SAYFA.
(CERES YAYINLARI)

Günün kitapları…
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!