Her yemek sonrası yorgunluk ve şişkinlik hissediyorsanız Dumping Sendromu olabilir!

Yemek önce ağzımıza girer, oradan midemize iner ve son olarak da bağırsaklarımızdan dışarı atılır. Mideden bağırsağa inme süreci normalden daha kısa sürerse bu durum dumping sendromu olarak adlandırılan bir rahatsızlığa neden olabilir. Genel olarak mide ameliyatı geçirenlerde ortaya çıkan dumping sendromu nedir, belirtileri nelerdir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnsanlar, hayvanlardan farklı olarak sadece doymak için değil keyif için yemek yerler. Ancak bazen yemek sonrası bütün keyfimiz bozulur. Şişkinlik, yorgunluk, yanma, hızlı kalp çarpıntısı gibi pek çok can sıkıcı belirti, farklı rahatsızlıklar nedeniyle yemekten sonra ortaya çıkabilir. İşte bu belirtilere neden olan rahatsızlıklardan bir tanesi de uzmanlar tarafından dumping sendromu olarak adlandırılır.

 

Dumping sendromu yemek yedikten sonra ortaya çıkan bir rahatsız hissetme durumudur. Temel nedeni, ağzımızdan midemize inen yemeğin oradan normalden çok daha hızlı bir şekilde bağırsaklara iniyor olmasıdır. Genel olarak mide ameliyatı geçiren kişilerde ve sağlıksız beslenen kişilerde ortaya çıktığı görülür. Gelin dumping sendromu nedir yakından bakalım ve belirtileri ile tedavi yöntemlerini görelim.

Kısaca açıklayarak başlayalım; Dumping sendromu nedir?

heka reklam heka

Dumping sendromu bir tür mide rahatsızlığıdır. Genel olarak yemek yedikten 10 – 30 dakika sonra ya da 1 – 3 saat sonra belirtileri ortaya çıkar. Gastrik boşalma olarak da adlandırılan dumping sendromu çoğu zaman mide ameliyatı ya da yemek borusu ameliyatı olan kişilerde oluşan bir rahatsızlık olarak kabul edilir. Sakaroz adı verilen sofra şekeri ya da fruktoz adı verilen meyve şekeri tüketilen bir yemek sonrası dumping sendromunun ortaya çıkma riski çok daha yüksektir.

Dumping sendromu neden olur, kimlerde görülür?

Yemeği ağzınıza attınız, çiğneyip midenize gönderdiniz, mide onları asitle parçaladı ve bağırsağa yolladı, bağırsak emilimi gerçekleştirdi ve en sonunda posaları dışarı attı. Bu doğal süreç gerçekleşirken belirli bir süre geçer. Ancak dumping sendromunda yemeğin ve asidin mideden bağırsağa inmesi normal dışı bir hızda gerçekleşerek kişiye rahatsızlık verir.

Genel olarak dumping sendromuna sahip kişiler daha önce gastrektomi adı verilen mide ameliyatı, gastrik bypass adı verilen obezite ameliyatı ya da özofajektomi adı verilen yemek borusu ameliyatı geçirmiş kişilerdir. Bu tür bir ameliyat olmayan kişilerde de çok yaygın olmasa bile dumping sendromu belirtileri görülebilir.

Kendini açıkça belli eden dumping sendromu belirtileri nelerdir?

 • Yemekten sonra oluşan şişkinlik
 • Anormal doygunluk hissi
 • Kusma
 • Mide bulantısı
 • İshal
 • Karında kramp
 • Vücut kızarıklıkları
 • Baş dönmesi
 • Halsizlik
 • Terleme
 • Yorgunluk hissi
 • Zihin bulanıklığı
 • Konsantrasyon kaybı
 • Bayılma
 • Titreme

Genel olarak dumping sendromu yaşayan kişilerde ortaya çıkan en yaygın belirtiler bu şekilde. Bu belirtilerden bazıları yemek yedikten 10 – 30 dakika sonra ortaya çıkarken bazıları 1 – 3 saat sonra da ortaya çıkabilir. Söz konusu belirtiler özellikle skaroz adı verilen sofra şekeri ya da fruktoz adı verilen meyve şekeri tüketilen bir yemek sonrası kendini iyiden iyiye belli edecektir.

Dumping sendromu nasıl teşhis edilir?

Yukarıda bahsettiğimiz belirtileri sık sık yaşadığınız şikayeti ile doktora gittiğiniz zaman öncelikle ameliyat geçmişinize bakılır. Kan şekeri düşüklüğü de bu rahatsızlıkla ilişkili olabileceği için kan şekeri testi istenebilir. Endoskopi de dumping sendromunu teşhis etmek için kullanılan testlerden bir tanesidir. Hastaya radyoaktif bir madde yedirip onu özel görüntüleme araçları ile izlemek de dumping sendromu teşhis yöntemleri arasındadır.

Dumping sendromu nasıl tedavi edilir?

Eğer geçirdiğiniz bir ameliyat sonrası dumping sendromu yaşıyorsanız normal şartlar altında bu rahatsızlık 7 ile 12 hafta arasında kendi kendine geçecektir. Hastanın bu süreci en kolay şekilde atlatması için diyet önerileri ya da ilaç verilebilir. Sorun devam ediyorsa ve hasta kilo kaybetmeye başladıysa cerrahi yöntemler uygulanabilir. Uygulanan özel cerrahi yöntemler ile midenin daha yavaş boşalması sağlanır.

Her yemek sonrası yorgunluk ve şişkinlik hissediyorsanız Dumping Sendromu olabilir!
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!