İhale kime kalacak?

Türkiye Futbol Federasyonu'nun yetkilendirdiği ihale komisyonu, Digiturk'ün verdiği teklifleri az buldu ve kabul etmedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de futbolun yayıncısını belirlemek  için görüşmeler sürüyor..

Türkiye Futbol Federasyonu’nun yetkilendirdiği ihale komisyonu, Digiturk’ün verdiği teklifleri az buldu ve kabul etmedi.

Yapılan ihalede tüm paketlerde en iyi teklifi 2 milyar 105 milyon TL ile mevcut yayıncı Digiturk vermişti. Fakat Digiturk bu ihaleye ayrı ayrı paketleri almak için girmemişti. Tüm yayın haklarını içeren paketi ayrıntılı olarak fiyatlandırmıştı.  Fakat 8 derbinin olduğu ve en değerli paket olarak adlandırılan paket 1-A için kulüpler beklediği rakamın çok altında bir teklif gördü. Digiturk bu pakette toplam 810 milyon TL verdi. Sora revize de yapıldı ve kar paylaşımı esasına uygun bir teklif daha sunuldu ama komisyon bu teklifi değerlendirmeye  bile almadan reddetti. Bunun üzerine ihale komisyonu, enteresan bir karar aldı. Tüm yayın haklarının olduğu paketin satılmayacağını açıkladı ve yayın paketinin parçalı olarak satılacağını duyurdu. Paket 1-A’yı da ayrı satmaya karar verdiler.

 

Digiturk’ü içinde derbilerin olmadığı paketleri almaya davet ettiler ve 7 gün süre verdiler.  Digiturk gelinen son noktada diğer paketleri de almaktan vazgeçti. Şimdi 1-A paketi için yapılacak ihale bekleniyor. Digiturk en değerli paket için hazırlıklar yapıyor ve sadece bu paketi alarak da yoluna devam edebilir.

Saran Grup şartnameye uygun olmayan Süper Lig TV projesini de teklif etmişti. İhaleye  Saran Grup tüm yayın haklarını elinde bulunduran ve tüm mecralara yayın haklarını pazarlayan bir televizyon kurulması teklifiyle geldi. Televizyonun sahibi Kulüpler Birliği olacak. Kurulum için Saran Grup 100 milyon dolar ödemeyi garanti ediyor ve yayın için gerekli tüm alt yapıyı Saran Grup sağlayacak. Gerek açık kanallar, gerek abonelik isteyen yayın kurumları, gerekse internet tabanlı tüm yayıncılar bu televizyondan yayınları satın alabilecekler. Bu teklifin bir başka özelliği de kâr payının bölüşülmesi. Yani elde edilecek toplam kar Saran Grup ve Kulüpler Birliği arasında paylaşılacak. Fakat bu teklifin kabul edilebilmesi için ihale sürecinin iptal edilmesi ve yayın ihalesinin yeniden yapılması gerekiyor.

Bu projede  teknik altyapı giderlerinin ne kadar tutacağı ve tüm operasyonun sonucunda kulüplere ne kadar para kalacağı önemli bir konu. Ayrıca “farklı kanallardan maçların yayınlanacak olması futbol izleyicisini nasıl etkileyecek ve futbolseverlere bu tür yayın takibi ne kadar paraya mal olacak? ” gibi önemli sorular cevap bekliyor. Şimdi top Yayın İhale Komisyonunda.

İhale kime kalacak?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!