İnce adaylıktan çekildi oylar boşa mı gidecek? YSK temsilcisi yanıtladı

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı adaylığından çekildi, Seçmenin kafası karıştı. Ancak 14 Mayıs seçimlerinde pusulalar aynı kalacak, İnce’nin ismi ve fotoğrafı da pusulada yer alacak. İnce’ye 14 Mayıs’ta verilecek oylar ile yurt dışında verilen oylar da geçerli olacak.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, seçime 3 gün kala cumhurbaşkanı adaylığından çekildiğini açıkladı.

YSK yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre 14 Mayıs seçimlerinde Cumhurbaşkanlığı oy pusulaları aynı kalacak, İnce’nin ismi de pusulada yer alacak.

İnce aday olmamasına rağmen, kendisine verilen oylar da geçerli kabul edilecek. Yurt dışı temsilciliklerinde de oy verme işlemi tamamlanmıştı. İYİ Parti’nin YSK Temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk’ün Sözcü gazetesi’ne yaptığı açıklamaya göre İnce’nin oyları yine de sayılacak.

*Cumhurbaşkanı adaylarından birinin seçimden çekilmesi durumunda; oy pusulası değiştirilmez. Adayın aldığı oylar da geçersiz sayılmaz. (Yurtdışında İnce’ye verilen oylar geçerli sayılacak. Seçmen isterse çekilmesine rağmen İnce’ye oy verebilecek, bu oylar hanesine yazılacak ama sonuca etki etmeyecek)

heka reklam heka

Çekilen adayın yüzde 50’yi aşarak seçimi kazanması halinde olacakları da anlatan Öztürk, “Çekilen adayın yüzde 50+1 alması durumunda ise ikinci tur yapılır. 2. tura ilk turda 2. ve 3. olan aday katılır. Onlar 2. tura kalmış kabul edilir ve seçimler bu 2 aday arasında gerçekleşir” ifadelerini kullandı.

İnce adaylıktan çekildi oylar boşa mı gidecek? YSK temsilcisi yanıtladı
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!