İngiliz hükümetine ‘iş gücü krizine karşı harekete geçme’ çağrısı

İngiliz Sanayi Konfederasyonu Direktörü Tom Danker, ülkenin içerisinde bulunduğu iş gücü açığının göç politikası yoluyla çözülmesi gerektiğini söyledi. Ülkede eylül ayı itibarıyla işsiz sayısı 1 milyon 244 bin ile yüzde 3,4 olarak kaydedilmişti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiliz Sanayi Konfederasyonu (Confederation of British Industry-CBI) Direktörü Tom Danker, ülkenin içerisinde bulunduğu iş gücü açığının göç politikası yoluyla çözülmesi gerektiğini belirtti.

Birmingham’da düzenlenen CBI yıllık genel toplantısında konuşan Danker, İngiliz politikacılardan ülkenin göç politikaları konusunda daha pratik çözümler üretmeleri çağrısında bulundu.

Danker konuşmasında İngiliz hükümetinin vasıflı çalışan sıkıntısı çekilen alanlarda ekonomik temelli göçe olanak sağlaması gerektiğini söyledi.

CBI Direktörü Danker iş dünyası temsilcilerine ekonominin içerisinde bulunduğu iş gücü açığı konusunda dürüst olma çağrısında bulundu ve “Ne ihtiyacımız olan çalışanlar var, ne de verimliğimiz” İfadesini kullandı.

heka reklam heka

‘KENDİLERİNİ KANDIRIYORLAR’

Danker konuşmasında, “Önce yüz binlerce çalışanı salgın döneminde ekonomik aktivitenin durması nedeniyle kaybettik. Eğer o kesimin şimdi yeniden şimdi işe döneceğini düşünenler, özellikle Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) baskı altındayken, kendilerini kandırıyorlar” yorumunda bulundu.

Ülkedeki iş gücü sıkıntısının temellerinin derinlere indiğine işaret eden Danker, “Mevcut pozisyonlarda çalışmak isteyen İngiliz yok. Aranan vasıflar ve iş gücü arasında uyumsuzluk var. Otomasyon sistemlerinin işlerin büyük bir kısmını yapabileceğini düşünmek ise gerçekçi değil” ifadelerini kullandı.

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, geçen cuma ülke ekonomisi için göçün son derece önemli olduğunu belirtmesine rağmen, yıllık göçmen sayısının azaltılmasını hedeflendiklerini kaydetmişti.

İŞSİZ SAYISI 1,2 MİLYONA ÇIKTI

İngiliz Bütçe Sorumluluk Ofisi’nin (OBR) verilerine göre, ülke yılda ortalama 200 binin üzerinde göçmen kabul ederken, 2026 yılında yıllık göçmen sayısının 205 bine ulaşması bekleniyor.

İngiltere’de bu yılın eylül ayı itibarıyla işsiz sayısı 1 milyon 244 bin ile yüzde 3,4 olarak kaydedildi.

Ülkede bu yılın ekim ayı itibarıyla vasıflı iş gücü açığı ise 1 milyon 225 bin olarak kaydedildi. (AA)

İngiliz hükümetine ‘iş gücü krizine karşı harekete geçme’ çağrısı
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!