İngiltere, Biyometrik Göçmen Kartlarını e-vizelerle değiştiriyor

2025 yılına kadar, İngiltere, Biyometrik İkamet İzinleri (BRP) ve Biyometrik İkamet Kartları (BRC) gibi fiziksel göçmen statü belgelerini terk ederek sınırlarını dijitale taşımaya karar verdi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şu anda, Birleşik Krallık’ta yaşayan Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden gelen öğrenciler, çalışanlar, göçmenler ve yakınları Biyometrik İkamet İzinleri (BRP) almak zorundalar. Bu kartlar ülkedeki göçmenlik durumlarının kanıtı olarak gösteriliyor. Bu plastik kartlar, bir gümrük memurunun belgenin ve kişinin kimliğinin (yüz fotoğrafı ve parmak izleri) kimlik doğrulamasını kriptografik olarak yapmak için kullanabileceği bir çipe sahip.

Birçok gelişmiş ülke, Avustralya gibi, göçmenlerden biyometrik verileri topluyor ancak İngiltere gibi fiziksel kartlar veya pasaport etiketleri (fiziksel vize etiketleri ve damgaları) vermiyorlar. Bunun yerine, başvuru sahiplerine çevrimiçi olarak doğrulanabilen ve göçmenlik durumlarının dijital kanıtını sunan bir e-vize veriliyor.

Bu yılın sonunda geçerliliğini yitirecek

Bugüne kadar verilen tüm İngiltere BRP’lerinin geçerlilik tarihi 31 Aralık 2024’te sona erecek (göçmenlik durumunuzun bu tarihten sonra geçerli olup olmadığı veya bir süresi olmadığı yani, ‘Süresiz Oturum’ olan kalıcı oturma iznine sahip kişiler hariç).

Bunun nedeni, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nin (AB) bir parçası olduğu süre boyunca, düzenlemelerin hükümeti göçmenlik belgelerine yeni nesil şifreleme teknolojisini uygulamak zorunda bırakması ve bu nedenle İngiltere’nin mevcut olanları kaldırma planı yapmasıdır.

Ancak Brexit sonrasında, AB gereksinimleri artık İngiltere için geçerli değil ve Bakanlık, BRP’leri 2025’e kadar tamamen durdurma kararı aldı.

“1 Ocak 2025’ten itibaren BRP’ye ihtiyacınız olmayacak. Göçmenlik durumunuzu BRP olmadan çevrimiçi olarak kanıtlayabileceksiniz,” GOV.UK web sitesinde bir web sayfasından takip edilecek.

UK Visas & Immigration (UKVI) göçmenlik durumunuzu nasıl kanıtlayacağınıza ilişkin bilgilerini 2024’ün başlarında güncelleyecek. Şimdilik göçmenlerin birşey yapmasına gerek yok ve göçmenlik durumları etkilenmeyecek.”

Avantajlar ve Dezavantajlar

İçişleri Bakanlığı, bir e-vizenin bir kişinin göçmenlik durumunun elektronik bir kaydı olduğunu ve müşterilere göçmenlik durumlarını dijital olarak görüntüleme ve kanıtlama olanağı sağladığını belirtiyor. Bu, bir müşterinin pasaportunu bir konsolosluğa vize verme için gönderme, haftalarca beklemek ve ardından almayı düzenleme gibi fiziksel belgelerle ilişkili rahatsızlığı da ortadan kaldıracak.

Bununla birlikte, birçok fiziksel belgenin, özellikle çip tabanlı olanların, temel olarak genel anahtar şifreleme esaslarına dayanarak güvenilir bir şekilde çevrimdışı olarak doğrulanabilme yeteneği olacak. Bu belgelere yerleştirilmiş UV hologramlar ve filigranlar gibi güvenlik özellikleri ile birleştirildiğinde, her zaman çevrimiçi bir sistem bağımlılığı neredeyse ortadan kaldırılmış oluyor.

Önümüzdeki birkaç ay içinde BRP kartları süresi dolanlar, ne yapmaları gerektiğini merak ediyor olabilirler. 2025’ten önce kart süreleri bitenler yenileme yapmak zorunda.

İşverenler ve ev sahipleri gibi durum kontrolü yapmak isteyen kişiler için bu yeni yöntem işlemleri kolaylaştıracak.

Hükümet sistemin nasıl işleyeceği ile ilgili bilgiyi önümüzdeki aylarda www.gov.uk/evisa adresinde açıklayacağını duyurdu.

İngiltere, Biyometrik Göçmen Kartlarını e-vizelerle değiştiriyor
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!