İngiltere gençlere yönelik estetik reklamlarını yasaklıyor

İngiltere, özellikle 18 yaş ve altında bulunan gençleri “vücut imajı baskısından uzak tutmak amacıyla” sosyal medya siteleri ve sokak panolarında yer alan estetik reklamlarına yeni bir düzenleme getirdi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

birleşik Krallık Reklam Gözlemci Kurulu tarafından alınan kararla, estetik cerrahi kliniklerinin, 18 yaş altı için dudak dolgusu ve burun estetiği gibi işlemlere yönelik reklamları yayınlaması yasaklanacak.

Yeni yasakların Facebook, TikTok ve Instagram gibi sosyal medya platformlarından, reklam panolarına ve afişlere, gazetelere, dergilere, televizyon ve radyolara kadar 18 yaş ve altına hitap edebilecek tüm mecralarda uygulanması planlanıyor.

YENİ KURALLAR 2O22 YILI İTİBARİYLE UYGULANACAK

2022 yılının Mayıs ayından itibaren yürürlüğe girecek olan bu yasaklar, Birleşik Krallık’taki tüm reklam verenlerin uyması gereken kodları yazan Reklamcılık Uygulaması Komitesi tarafından yapılan bir toplantının ardından geldi.

Komite tarafından yapılan açıklamada, “Özellikle 18 yaş altını hedef alan estetik reklamları, gençlerin ruh sağlığı üzerinde zararlı etkiler bırakıyor, gençler vücut imajı baskısı altına alınıyor ve doğallıktan uzaklaşıyor, bu nedenle estetik reklamlarını bir çok mecradan çekme kararı aldık” denildi.

Söz konusu yasağın makyaj ürünleri, krem ve yüz maskesi gibi kozmetik ürünlerinde ise geçerli olmayacağı bildirildi.

İngiltere gençlere yönelik estetik reklamlarını yasaklıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!