İngiltere’de dehşete düşüren çocuk raporu

İngiltere'de Çocuk Komiserliği tarafından yayımlanan rapor, 8 yaşından küçük çocukların polis tarafından çıplak aramaya maruz kaldığını ortaya koydu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere Çocuk Komiseri Rachel de Souza tarafından, İngiltere ve Galler’de polisin durdurma ve arama yetkisi kapsamında, çocuklara yönelik gerçekleştirdiği çıplak aramalarda korunmalarına yönelik yasal güvencelere uyulmadığını gösteren rapor yayımlandı.

2 BİN 847 ÇOCUK…

Raporda, 2018-2022’de İngiltere ve Galler’de 2 bin 847 çocuğun çıplak aramaya maruz kaldığı kaydedildi.

Çıplak aramaya tabi tutulan çocukların yaklaşık dörtte birinin 16 yaşından küçük olduğu, en küçüğünün ise 8 yaşında olduğu belirtilen raporda, öte yandan, çıplak aramaların yarısından fazlasının bir yetişkin olmadan yapıldığına değinildi.

Vakaların yaklaşık yarısında çıplak aramaların yapıldığı yerlerin kaydedilmediği belirtilen raporda, bazı aramaların polis arabalarının arkasında, okullarda ve fast food restoranlarında gerçekleştirildiğine işaret edildi.

heka reklam heka

SİYAHİ ÇOCUKLAR 6 KAT DAHA FAZLA ARANIYOR

Öte yandan, raporda, siyahi çocukların genel çocuk nüfusuna kıyasla polis memurları tarafından 6 kat daha fazla arandığı ortaya konuldu.

İngiltere Çocuk Komiseri Rachel de Souza, rapora ilişkin BBC’ye yaptığı açıklamada, siyahi çocuklara yönelik bu tutumun “kesinlikle kabul edilemez” olduğunu belirtti. Souza, “Siyah çocuklara bu şekilde davranılmasına izin veremeyiz.” ifadesini kullandı.

Çıplak aramaların çocuklar için travmatik olabileceği değerlendirmesinde bulunan Souza, memurların yapması gereken ilk şeyin “anne ve babayı aramak” olduğu konusunda uyarıda bulundu. (AA)

İngiltere’de dehşete düşüren çocuk raporu
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!