İngiltere’de elektrikli araç satışları rekor kırdı

İngiltere'de elektrikli araç satışları, martta aylık bazda tarihindeki en iyi performansı sergiledi ve yüzde 18,6 büyüdü.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiliz Motorlu Araç Üreticileri Topluluğu’nun (SMMT) mart ayına ilişkin verilerine göre, ülkede araç satışları yüzde 18,2 ile art arda 8. ayda da artış gösterdi.

Geçen ay toplamda 287 bin 825 yeni araç satılırken, bu büyümeyle 2023’ün ilk çeyreği, 2019’dan beri en güçlü performansın görüldüğü dönem oldu. Bu dönemde toplamda yarım milyona yakın, 2,7 milyar sterlin değerinde araç satışı gerçekleşti.

Konvansiyonel yakıtlı araçlar, toplam satışların yüzde 56,3’ünü oluşturdu.

Elektrikli araç satışları ise martta aylık bazda tarihteki en iyi performansı göstererek yüzde 18,6 büyüdü. Geçen ay İngiltere’de 46 bin 626 elektrikli araç satıldı. Elektrikli araç pazarının büyüklüğü yüzde 16,2 ile neredeyse değişmedi.

heka reklam heka

Plug-in hibrit araç satışları da martta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,8 yükseldi.

SMMT Genel Müdürü Mike Hawes, verilere ilişkin değerlendirmesinde, mart ayı performansının yılın geri kalanı için belirleyici olduğunu ve sektöre güven vereceğini belirterek, “Art arda 8 aylık büyümeyle otomotiv endüstrisi toparlanıyor ve ekonomik büyümeyi destekliyor. Sıfır emisyonlu araçlar için şimdiye kadarki en iyi aylık performans, tüketicinin tercihinin bir göstergesi ancak elektrikli araç hedeflerine ulaşılacaksa altyapı yatırımlarının da aynı şekilde artması gerekir.” ifadelerini kullandı.

İngiltere’de elektrikli araç satışları rekor kırdı
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!