İngiltere’de kanser testi ve tedavi gecikmeleri 100 bin yaşamı riske attı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Macmillan Cancer Support isimli hayır kuruluşunun yayınladığı verilere göre son on yılda NHS bekleme süreleri ve kalifiye eleman eksikliği nedeniyle 180 bin kişi teşhis konulması ya da tedaviye başlanması için beklemek zorunda kaldı. 100 bin kişinin ise geç kalındığı için semptomlarının kötüleştiği veya kanserlerinin ilerlediği kaydedildi.

Hayır kurumu tarafından yapılan bir analiz, Ocak 2014 ile Aralık 2022 arasında NHS kanser bekleme süresi performans hedeflerinde planlanandan yaklaşık 180.000 daha fazla kişinin teşhis konmak veya tedaviye başlamak için uzun bir beklemeye katlanmak zorunda kaldığını ortaya çıkardı.

Hayır kurumunun resmi NHS verilerinin analizine göre, bir pratisyen hekim onları acil bir vaka olarak nitelendirdikten sonra birçoğu tedaviye (ameliyat, kemoterapi veya radyoterapi) başlamak için 62 günden daha uzun süre bekledi.

Macmillan, bu 180.000 kişiden en az 100.000’inin semptomlarının kötüleştiğini veya kanserlerinin ilerlediğini veya beklemek zorunda kaldıkları için başarılı bir şekilde tedavi edilme şanslarının azaldığını gördüğünü söyledi.

 

Kaynak: Guardian

İngiltere’de kanser testi ve tedavi gecikmeleri 100 bin yaşamı riske attı!
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!