İngiltere’de kebapçılar ve bakkallar Türkiye’den işçi getirmeye başladı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere’de 70 bine yakın firma yabancı işçi getirebilme lisansı aldı. Lisansı alan firmalar Türkiye dahil dünyanın her ülkesinden normalde ödenen ücretin en fazla %20 eksiğini ödeme şartıyla işçi getirebiliyor.

Neden işçi bulunamıyor?

İngiltere’de bir dönem bir aileye yanılmıyorsam senede 70 bin sterlin yardım yapıldığı haberleri çıktıktan sonra bir şahısın en fazla alabileceği yardım 2023 de 19,967 sterline düşürüldü. Bir İngiliz işçi ya da memur, yeni işe başladığında en düşük saatlik maaş 10.42 sterlin, yani senelik ortalama 20 bin sterlin alıyorsa, çalışarak da aynı parayı alacaksa neden çalışsın?

Sorun ne?

Sorun yardımların fazla olması değil, 20 senedir maaşların enflasyon altında kalması. Yardım alanlar, kira yardımı, belediye yardımı, çocuk yardımı alabiliyor ve üstüne ücretsiz ilaç ve ücretsiz diş tedavisi alma gibi avantajlara sahip. Çalışmaya başladığında tüm bu hakları kaybedeceği için ve tekrar yardım almak için süreç zorlaştırıldığından çalışmak istemiyor.

Çözümü var mı?

“Brexit” sonrası yüzbinlerce AB vatandaşı ülkelerine döndü. İngiltere’de işçi bulmak zorlaştı.  Zor durumda kalan Türk firmaları, – sponsor lisansı alırsa – işçileri artık Türkiye’den getirebilecek. Getirecekleri kişilerde aranan şartlardan biri de B1 yani orta seviyede İngilizce bilmesi. Hal böyle olunca İngiltere’de gıda sektöründe önemli bir söz sahibi olan Türk kökenli firmalar da bu vize türü ile işçi getirmek için gerekli olan lisanslara başvurdu. Dolayısıyla bakkalar, marketler ve kebapçılar bu lisansı aldıkları için Türkiye’den işlerine yarayabilecek kalifiye elemanları getirmeye başladı. özellikle aşçı ve döner ustaları ilk sırada yer alıyor.

heka reklam heka

Bu lisansa başvuran derneklerin, restoranların ve süpermarketlerin ve diğer işveren Türk firmaları dahil tüm şirketleri altta paylaştığımız linkte bulabilirsiniz.

 

Murat Metin

Londra Gündem Yayın Koordinatörü

İngiltere Vize Danışmanı

https://www.gov.uk/government/publications/register-of-licensed-sponsors-workers

İngiltere’de kebapçılar ve bakkallar Türkiye’den işçi getirmeye başladı.
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!