İngiltere’de Obezite Tedavisinde Yeni Umut: Mounjaro Onaylandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere’de obeziteyle mücadelede yeni bir umut ışığı belirdi. Semaglutide (Wegovy) ilacından bazı durumlarda daha üstün etki gösteren ikinci bir ilaç olan Mounjaro, Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmeliyeti Enstitüsü (NICE) tarafından onaylandı. NICE, tirzepatid adı verilen bu ilacın reçetelendirilmesini tavsiye eden taslak kılavuzunu yayımladı.

NICE’in önerilerine göre, vücut kitle indeksi (BMI) en az 35 olan ve kalp hastalığı, tip 2 diyabet veya uyku apnesi gibi kilo ile ilişkili en az bir yandaş hastalığı bulunan kişiler, tirzepatid reçetesi alabilecekler. Yapılan klinik araştırmalar, tirzepatidin diyet ve egzersiz desteğiyle birlikte kullanıldığında, sadece diyet ve egzersizden daha etkili olduğunu ve semaglutide (Wegovy) ile birlikte kullanımından daha üstün sonuçlar verdiğini kanıtladı.

Mounjaro ve Wegovy Arasındaki Farklar

Semaglutide, 2022 yılında Novo Nordisk tarafından geliştirilen ve NICE tarafından onaylanan ilk obezite ilacıydı. Uzmanlar, Eli Lilly tarafından piyasaya sürülen Mounjaro’nun, Wegovy’den daha kolay erişilebilir olduğunu ve pratisyen hekimler tarafından daha yaygın olarak reçetelendirebileceğini belirtiyor. Bu durum, obezite ilacı kullanan kişi sayısının artmasına da yardımcı olabilir. Klinik deneyler, tirzepatidin 72 hafta içinde kullanıcıların vücut ağırlığının %22,5’ini kaybetmesine yardımcı olduğunu gösterirken, Wegovy ile bu oran 68 haftada %16 olarak kaydedildi.

Oxford Üniversitesi’nden Dr. Nerys Astbury, “Kilo yönetimi konusunda uzmanlaşmış ortamlar dışındaki sağlık profesyonellerinin, obeziteyle yaşayan insanları tedavi etmesine yardımcı olmak için daha fazla farmakolojik seçeneğin sunulması yalnızca olumlu bir gelişme olarak görülebilir” açıklamasında bulundu.

heka reklam heka

NICE, Wegovy kullanımına iki yıllık bir sınır getirmişken, Mounjaro reçete edilen kişiler bu ilacı gerektiği sürece kullanabilecekler. Anglia Ruskin Üniversitesi’nden Dr. Simon Cork, BMI eşiğinin 35 olarak belirlenmesi nedeniyle Mounjaro’nun sınırlı sayıda hastaya verileceğini, ancak diğer insanların da bu ilacı almaya çalışacağını ifade etti. Cambridge Üniversitesi’nden Prof. Sir Stephen O’Rahilly ise tirzepatid gibi ilaçların, obeziteyle yaşayan insanların daha uzun ve sağlıklı yaşamalarına yardımcı olacağını vurguladı.

NICE’in Kılavuzunda Yer Alan Uyarılar

NICE, hastanın altı ay içinde vücut ağırlığının yüzde 5’inden azını kaybetmesi durumunda doktorların Mounjaro reçetesini bırakması gerektiğini de belirtti.

İngiltere’de Obezite Tedavisinde Yeni Umut: Mounjaro Onaylandı
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!