Irlanda’da yeni kovid önlemleri

İngiliz gazetecinin sosyal medyadan paylaştığı bilgiye göre İrlanda, yılbaşı için özel kovid önlemleri almaya hazırlanıyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiliz gazeteci Lewis Goodall’ın sosyal medyadan paylaştığı bilgiye göre İrlanda, yılbaşı için özel kovid önlemleri almaya hazırlanıyor.

Başbakan Micheál Martin, İrlanda Cumhuriyeti’ni kastederek “Seyahat kısıtlamaları yeni varyantların girişini geciktirmede faydalı olabilirler ama onları durduramazlar… bazı kısıtlamalar olmadan Yılbaşı dönemine girmenin riskleri… çok yüksek” ifadelerini kullandı.

Kısıtlamalar Geldi

İrlanda salgınla mücadele kapsamında sert tedbirler almaya kararlı. Yeniyıl dönemi için alınan kararlarsa şöyle:

  • 7 Aralık – 9 Ocak tarihleri arasında İrlanda’da bulunan gece kulüpleri kapalı olacak.
  • Restoranlarda sosyal mesafe uygulanacak ve sadece masalara servis uygulanacak.
  • Maskeler masada olunmadığı sürece sürekli olarak takılacak.
  • Kültürel/sportif etkinliklerde maksimum %50 kapasiteli kişi bulundurulacak.
  • Spor salonları için Kovid kartları gerekli olacak.
  • Ev içinde gerçekleştirilecek toplanmalar için en fazla üç hane halkı buluşabilecek.

İrlanda’nın Bilim İnsanları Onaylıyor

Martin, bu durumdan etkilenen işletmelere mali destek verileceğini duyurdu. Başbakan, ayrıca okullu çocuklara ve gençlere fedakarlıkları için teşekkür etti.

Bilime güvendiğini ifade eden Martin, ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını belirtti. Karşılaştıkları her yeni zorlukta ise İrlanda’nın bir millet olarak birlikte hareket ettiğini vurguladı.

Başbakan bu önemli gelişmelerin ardından, alınan önlemlerin İrlanda’nın bilim insanları tarafından  zorunlu görüldüğünü sözlerine ekledi.

Bu durum Yeniyıl’dan hemen önce İrlanda ekonomisine önemli ölçüde bir müdahale oldu ve vatandaşların Yeniyıl planlarında değişiklik yapmasını gerektirdi.

İrlanda’nın Dünyanın Aşılanma Oranı En Yüksek Ülkelerden Biri Olmasına Rağmen

Martin, bu önlemlerin iki nedenden dolayı alındığını açıkça ifade etti.

İlk gerekçe, mevcut haldeki yüksek vaka sayılarını azaltmakken; ikinci gerekçe olaraksa Omicron’u yavaşlatmayı hedeflediklerini belirtti.

Politikacılar İrlanda Halkını İzliyor

İrlanda’nın yoğun bakım ünitesi kapasitesinin düşük olduğu belirtilirken, amplifikatörlerin de Birleşik Krallık’ta olanlardan daha yavaş olduğu kaydedildi.

Kuzey İrlanda ve Cumhuriyet arasında ve ayrıca en yakın komşuları İngiltere arasında Kovid/Omicron politikaları bağlamında önemli bir fark olduğu da belirtildi.

Bunların yanı sıra politikacıların ve politika yapıcıların, İrlanda halkının bu önlemlere karşı tepkisini izledikleri ifade edildi. Bu izlemenin hem kamuoyu kanaati hem de bağlılıkları açısından yapıldığı vurgulandı.

Haber: Oğuzcan Acar

 

 

 

Irlanda’da yeni kovid önlemleri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!