Japon bilim insanları peynir yemenin yeni bir faydasını keşfetti

Japonya'da yapılan yeni bir araştırmada bilim insanları peynirin yeni bir faydasını keşfettiklerini duyurdu. 2 bine yakın kişinin katıldığı çalışmada, düzenli peynir tüketiminin beyin üzerinde olumlu etkileri olduğu kanıtlandı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

65 yaş üstü 1.500’den fazla kişinin incelendiği araştırmada, düzenli olarak peynir yiyenlerin bilişsel testlerde daha iyi puanlar aldığı ortaya çıktı. Sonuçlar, süt ürünleri tüketenlerin bunama riskinin daha düşük olduğunu gösterdi.

Bilim insanları, peynirin beyin fonksiyonlarını güçlendiren bazı besin maddeleri içerebileceğini ancak sonuçların doğrulanması için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirtti.

İdeal kiloyu korumak ve alkol tüketiminde sınırları aşmamak gibi etkenler, demans riskini azaltan faktörler arasında yer alıyor ancak Japon uzmanlar, düzenli peynir tüketiminin de demans riskini azaltabileceğini açıkladı.

Obu’daki Ulusal Geriatri ve Gerontoloji Merkezi’nde görev yapan araştırmacılar; soya fasulyesi, sebzeler, deniz yosunu, süt ve süt ürünlerinin yüksek miktarda alınmasının demans riskini azalttığını öne sürdü.

heka reklam heka

Beyin sağlığı ve süt ürünleri arasındaki bağlantıyı araştıran ekip, 65 yaş üzeri katılımcıların verilerini analiz etti. Katılımcıların besin listesinde çeşitli peynirler yer aldı. Gönüllüler bilişsel işlevlerini test etmek için oryantasyon, dikkat, hafıza, dil ve görsel-uzaysal becerilerin kontrollerini içeren 30 puanlık bir sınavı da tamamladılar. 23 veya daha düşük bir puan, bilişsel işlevin zayıf olduğu anlamına geliyordu.

Nutrients dergisinde yayınlanan sonuçlar, diyetlerine peynir ekleyen katılımcıların bu eşiğin altında puan alma olasılıklarının daha düşük olduğunu gösterdi; bu da onların bilişsel fonksiyonlarının daha iyi olduğunu gösteriyor. Ayrıca peynir yiyenlerin vücut kitle indeksi ve kan basıncı biraz daha düşük, yürüme hızları ise daha yüksek çıktı.

Osteoporoz kalsiyum açığından kaynaklanır. Özellikle östrojeni azalmış menopozdaki kadınlar için kalsiyum ve protein kaynağına ihtiyaç vardır. Peynir osteoporozu önlemek için bilinen en iyi besin kaynağıdır.

Peynir, migren ağrılarının giderilmesine yardım eder. Kalsiyum alımı migrenin neden olduğu sorunları azaltır. Kalsiyum ise peynirde bolca bulunur.

Peynir içerdiği B vitaminleri sayesinde hücre metabolizması ve hücre yenilenmesine yardım eder. Ciltteki lekeleri önler, ayrıca içerdiği A, C ve E vitaminleri sayesinde selüliti önler.

Düşük yağlı lor peyniri, iyi bir protein kaynağı olduğundan kahvaltılarınızda ve öğlen yemeklerinizde yumurta, taze çilek ve meyvelerle tüketilirse saçlarınıza çok iyi gelir.

Lor peyniri dengeli bir şekilde tüketildiğinde vücut ağırlığı, kas ağırlığı ve kemik yoğunluğuna destek sağlar.

Japon bilim insanları peynir yemenin yeni bir faydasını keşfetti
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!