Kakao kıtlığı kapıda: Çikolatalar küçülecek!

İklim krizinin etkileri çikolataseverleri de vurdu. Afrika'daki şiddetli yağmur nedeniyle kakao fiyatlarındaki artış çikolataların boyutunu daha da küçültebilir.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çikolata krizlerini sık sık yaşayanlar, ‘onsuz olmaz’ diyenlere kötü haber. Gün geçtikçe çikolataların boyutları küçülebilir.

Temel bileşenlerinden birinin fiyatı yükseldikten sonra çikolata kalıplarının boyutu daha da küçülebilir. Kakaonun en çok yetiştirildiği yer olan Batı Afrika’da şiddetli yağış ve El Nino bu yılki hasadı sekteye uğrattı.

Şimdi uzmanlar, bar ve bisküvilerin boyutunu küçülten gıda şirketlerinin ilerleyen süreçte bunu yapmaya devam edebilecekleri ve hatta daha sağlıklı bir seçim olarak daha küçük ürünleri pazarlayabilecekleri konusunda uyarıyor.

Geçen hafta aralarında Lindt ve Amerikalı çikolata üreticisi Hershey’in de bulunduğu önde gelen üreticiler, fiyat artışlarını göz ardı edemeyeceklerini belirtmişlerdi.

heka reklam heka

Ulusal İstatistik Ofisi’ne göre, İngiltere’de çikolata fiyatları geçen yıl yüzde 17 arttı. Bu, genel enflasyon oranının iki katından fazla.

Kakao kıtlığı kapıda: Çikolatalar küçülecek!
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!