Kıbrıs Türkü dağcı Birkan Uzun, KKTC bayrağını Antarktika’da dalgalandırdı

Kıbrıs Türkü dağcı Birkan Uzun, Antarktika’nın en yüksek noktası olan Vinson Dağı’nın zirvesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) bayrağını dalgalandırdı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika’nın Washington eyaletinin Seattle şehrinde yaşayan aslen Güzelyurtlu olan Birkan Uzun, 16 Aralık tarihinde, 4 bin 892 metre yüksekliği ile Antarktika’nın en yüksek noktası olan Vinson Dağı’nın zirvesine ulaşarak, KKTC bayrağını dalgalandırdı.

Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) konuşan 28 yaşındaki Uzun, Antarktika kıtasındaki Vinson Dağı’nın zirvesine tırmanma hedefinin, dünyanın yedi kıtasının her birinin en yüksek dağına tırmanmayı içeren “Yedi Zirveler” projesinin beşinci ayağını oluşturduğunu söyledi. Uzun, “KKTC bayrağını zirvede dalgalandırabilmek çok gurur verici bir duygu, yetiştiğim ülkeye teşekkür etmek istedim” dedi.

Seattle’da özel bir firmada yatırım danışmanlığı yapan Birkan Uzun, Vinson Dağı zirvesinden KKTC bayrağını dalgalandırdığını yansıtan fotoğrafıyla ve video ile birlikte sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımında, “16 Aralık tarihinde, Antarktika’nın en yüksek noktası (4.892m) olan Vinson Dağı’nın zirvesine ulaşarak Yedi Zirveler projemin beşinci ayağını başarıyla tamamlamış oldum” diye konuştu.

“AMBARGOLAR ENGEL OLAMAZ”

Beş kişilik ekiple birlikte başarıyla zirveye tırmanışını tamamlamalarının ardından Vinson Dağı’ndaki kamptan paylaştığı videoda Birkan Uzun, “Burada, bu bayrağı tanımayan herkese bu bayrağı, KKTC’yi anlatıyorum. Biz yıllardır ambargolar altında yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz ama sizlere vermek istediğim mesaj; hedefiniz ne olursa olsun aklınıza koyarsanız mutlaka başarabilirsiniz. Ambargolar buna engel olamaz. Her şey akılda ve kalpte biter. Bir şeyi gerçekten isterseniz önünüzde hiç bir şey duramaz. Dünyanın neresine bakarsanız başarılı Kıbrıs Türklerini görebilirsiniz. Dünya bunu bilmiyor olabilir ama bilecek. Yavaş yavaş ülkemizi, başarılarımızla tanıtmaya devam ediyoruz ve ben de buna katkıda bulunabildiğim için çok mutlu ve gururluyum” ifadelerini kullandı.

Bu tırmanışını bu yıl hayatını kaybeden dedesine adayan Uzun, “Bu tırmanış, canımdan çok sevdiğim ve bu yıl aramızdan ayrılan dedem Celal Sirkecioğlu içindi” dedi.

“Aynı zamanda, Vinson Dağı’na tırmanan ilk Kıbrıs Türkü ve Kıbrıslı olmanın da gururunu yaşıyorum” diyen Uzun, “Ülkemizin bayrağını zirvede dalgalandırabilmek ve insanlarımıza büyük veya küçük herhangi bir hedeflerini azim, kararlılık ve inanç ile başarabileceklerini gösterebilmek benim için bir ayrıcalıktır” diyerek duygularını paylaştı.

Geçen yıl geçirmiş olduğu bel operasyon nedeniyle yaşadığı ağrılardan dolayı tırmanışın zorlu geçtiğini ancak zirveye ulaşmanın “gurur verici” olduğunu söyleyen Uzun, “Tırmanış ekstrem soğuk hava, güçlü rüzgar ve geçen yıl geçirdiğim bel operasyonu nedeniyle yaşadığım ağrılar sebebiyle kolay olmadı, ama bunlar sadece orada olabilmek için ödediğimiz küçük bir bedel. Zirveye ulaştım, ve kendimle gurur duyuyorum. Ailem, arkadaşlarım ve sponsorlarıma çok teşekkür ederim!” dedi.

 

Kaynak: Cumhuriyet

 

Kıbrıs Türkü dağcı Birkan Uzun, KKTC bayrağını Antarktika’da dalgalandırdı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!