Omicron varyantı Almanya’da da görüldü! Hollanda ve Çekya’da şüpheli vakalar var

Almanya'da koronavirüsün yeni varyantı Omicron tespit edildi. Öte yandan, Güney Afrika'dan iki uçakla Amsterdam'a giden ve koronavirüs testi pozitif çıkan 61 kişi karantinaya alındı...

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

haber Global’in Reuters’e dayandırdığı haberine göre; ilk kez Güney Afrika’da tespit edilen COVID-19’un Omicron varyantı tüm dünyaya yayılmaya devam ediyor.

Almanya Sosyal İşler Bakanı, COVID-19’un ilk kez Güney Afrika’da görülen Omicron varyantının Almanya’da da görüldüğünü duyurdu.

HOLLANDA VE ÇEKYA’DA OMICRON ALARMI

Öte yandan, Hollanda’da Güney Afrika’dan iki uçakla Amsterdam’a gelen ve koronavirüs testi pozitif çıkan 61 kişi karantinaya alındı. Yolcuların Güney Afrika’da ortaya çıkan yeni mutasyon “Omicron” ile enfekte olup olmadığı araştırılıyor.

Çekya da şüpheli Omicron varyantı vakası bildirdi

GÖRÜLEN ÜLKELER

Omicron, şimdiye kadar Güney Afrika’da 77, Botswana’da 4, Hong Kong’da 2, İsrail, Belçika ve Almanya’da birer vakada görüldü.

Bu yeni varyant Avrupa’da ilk kez Belçika’da tespit edilmişti.

Belçika’da, Avrupa’da ilk teyit edilen yeni koronavirüs varyantı görüldü. Vakanın 11 Kasım’da Mısır’dan dönen ve 11 gün sonra semptomlar gösteren genç, aşılanmamış bir kadın olduğu açıklanmıştı.

Avrupa Birliği COVID-19’un yeni varyantı nedeniyle 7 Afrika ülkesinden yapılacak seyahatlerin durdurulması konusunda anlaşmıştı.

DSÖ: YENİ VARYANTIN ADI OMICRON

Dünya Sağlık Örgütü, şimdiye kadar Güney Afrika’da 77, Botswana’da 4, Hong Kong’da 2, İsrail ve Belçika’da birer vakada görülen B.1.1.529 varyantına “Omicron” adının verildiğini duyurmuştu.

DSÖ’nün verdiği bilgilere göre, ön kanıtlar Güney Afrika varyantının diğer varyantlardan daha bulaşıcı olduğunu gösteriyor. Omicron varyantı Güney Afrika’daki tüm bölgelerde artıyor.

DSÖ, varyantın çok sayıda mutasyona uğradığını, bu mutasyonların bazılarının endişe verici olduğunu açıklamıştı.

ADI NEDEN OMICRON?

Omicron, Yunan alfabesinin 15’inci harfi.

Dünya Sağlık Örgütü, ülkelerin imajlarını olumsuz etkilediği gerekçesiyle koronavirüs varyantlarına yeni adlar verileceğini açıklamıştı.

Artık varyantlar görüldükleri ülkelerin adıyla değil Yunan alfabesindeki “Alfa, Beta, Gamma, Delta…” gibi harflerle anılıyor.

Omicron varyantı Almanya’da da görüldü! Hollanda ve Çekya’da şüpheli vakalar var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!