Seren Serengil için hapis istemi

Seren Serengil'in Özbekistan uyruklu yardımcısı Gulnoza Mamatova'yı darbettiği iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması Beykoz 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Davada açıklanan mütalaada, Serengil’in “haksız tahrik altında basit yaralama” suçundan 6 aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.

AA’nın aktardığına göre, bir önceki celsede hakkında zorla getirme kararı verilen sanık Seren Serengil duruşmaya ilk kez katıldı. Müdahil Gulnoza Mamatova’nın avukatı Ali Çezik de duruşmada hazır bulundu. Duruşmada ilk kez savunma yapan Serengil, müdahil Mamatova ile sözlü münakaşa yaşadıklarını ancak kendisine fiziksel şiddet veya darp eyleminde bulunmadığını söyleyerek, “Bu olayların hepsi birer kurgudur. Bu kişi, avukatıyla şikayette bulunup medyada beni küçük düşürmek ve karalamak amacıyla demeç vermişlerdir” dedi.

‘SUÇLAMALARI KABUL ETMİYORUM, BERAATIMI İSTİYORUM’

Sanık Seren Serengil, hasta olduğu için fiziki olarak saldırmasının mümkün olmadığını ve olay günü evde dezenfektan firmasından görevlilerinden de bulunduğunu belirterek, “Ben bunların yanında mı böyle bir şeyde bulunmuşum veya bulundum? Hiç dayak yiyen biri tekrar benimle aynı araca biner mi? Bunların hiçbiri hayatın olağan akışına uygun değil. Kendisini bizzat benim, onun gitme isteği doğrultusunda koronadan dolayı toplu taşıma aracı da olmaması dikkate alınarak istediği noktaya bıraktığım kamera kayıtlarıyla sabittir. Bıraktığım nokta otobüslerin geçtiği yerdir ve oraya hastane yakındır. Yaralandığına ilişkin 3-4 saat sonrasında Pendik’te bir hastaneden rapor alması hiç mantıklı değildir. Evimde böyle bir olay yaşandıysa neden hiç kimseden yardım istememiş? Suçlamaları kabul etmiyorum, beraatımı istiyorum” ifadelerini kullandı.

Mahkeme, sanık Serengil’e, suç işlediği kanaatine ulaşılması ve ceza verilmesi halinde, cezasının seçenek yaptırımlara çevrilmesini talep edip etmediği ve özellikle gönüllü olarak kamuya yararlı bir işte çalıştırılmayı isteyip istemediğini sordu. Serengil de hakkında verilecek cezanın seçenek yaptırımlarına çevrilmesini talep ederken kamuya yararlı işte çalıştırılmayı da kabul etti. Sanık avukatı Oğuz Özer de suçlamaları kabul etmeyerek, müvekkiline komplo kurulduğunu öne sürdü.

2 AYDAN 6 AYA KADAR HAPİS TALEBİ

Esasa ilişkin görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sundu. Müdahil Mamatova’nın olaydan hemen sonra müracaatta bulunduğu ve doktor raporu aldığı belirtilen mütalaada, tarafsız olmadığına kanaat getirilen tanıkların beyanlarına itibar edilmemesi gerektiği aktarıldı. Mütalaada ayrıca sanık Serengil’in, müdahili basit bir şekilde yaraladığının anlaşıldığı ifade edilerek Serengil’in, “haksız tahrik altında basit müdahaleyle giderilebilecek kasten yaralama” suçundan 2 aydan 6 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Mütalaaya karşı beyanı sorulan sanık Serengil, suçlamaları ve mütalaayı kabul etmediğini söyledi. Ara kararını açıklayan mahkeme, sanık avukatına mütalaaya karşı beyanda bulunmak üzere süre vererek duruşmayı erteledi.

NE OLMUŞTU?

Özbekistan uyruklu Gulnoza Mamatova’nın avukatı Ali Çezik, Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak müvekkilinin yanında hizmetçi olarak çalıştığı Seren Serengil hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Suç duyurusu dilekçesinde, “Seren Serengil’in, haftalık izin isteyen Mamatova’ya, ‘siz yabancılar yüzünden korona oluyoruz, hasta mısın bize bulaştırdın kaçıyorsun?’ dediği, ‘işten ayrıldığını’ söylemesi üzerine, ‘hepimizi korona edeceksiniz’ diyerek saldırdığı ifade edilmişti. Dilekçede ayrıca, Mamatova’nın Serengil ve erkek arkadaşı Mustafa Tohma tarafından araçla Beykoz Ormanı’na götürüldüğü ve tehdit edildiği de aktarılmıştı.

İddianamade, sanık Serengil’in “basit yaralama” suçundan 4 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyordu.

Duvar

Seren Serengil için hapis istemi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!