Türkiye, Birleşik Krallık şirketleri için cazip bir yer haline geliyor

The Telegraph gazetesinde yayınlanan habere göre Türkiye, yenilenebilir enerji ve teknoloji alanında Birleşik Krallık için cazip bir yer haline geldi. Türkiye'de yenilikçi hizmetlere talebin yüksek olduğu belirtilen haberde Birleşik Krallık işletmeleri için büyük fırsatlar olduğu belirtildi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye şu anda Birleşik Krallık’ın dünya çapındaki ticaret ortakları arasında 18. sırada yer alıyor. Birleşik Krallık’taki işletmeler uluslararası ticari ilişkilerini güçlendirmeye çalışırken, Türkiye’deki iş fırsatları çok büyük. Birleşik Krallık’ın resmi hükümet rakamlarına göre Türkiye ile 2023 yılının ilk çeyreğinin sonuna kadar 23,8 milyar Sterlin değerinde ticaret yapıldı.

Bu yılın Temmuz ayında Birleşik Krallık ve Türkiye hizmetler, dijital ve veri dahil olmak üzere ekonominin kilit alanlarını kapsayabilecek yeni bir serbest ticaret anlaşması (STA) için görüşmelere başlamayı planladıklarını duyurdu. Mevcut ticaret ilişkisinin genişletilmesi Birleşik Krallık’taki işletmelerin potansiyelini artıracak ve bu potansiyeli değerlendirmek için pazara erken girilmesi gerektiği açık. Genç ve hızla büyüyen nüfusuyla dünyanın en büyük 19. ekonomisi olan Türkiye, hızla modernleşiyor ve yenilenebilir enerji, altyapı, havacılık ve teknoloji sektörlerinde büyük adımlar atıyor.

İddialı enerji hedefleri

Türkiye’nin açıkladığı yeni Ulusal Enerji Planı, 2035 yılına kadar ülkenin enerji sektörünü çeşitlendirmek ve modernize etmek için iddialı hedefler ortaya koyuyor. Plan, açık deniz rüzgarından 5 GW, elektrolizden 5 GW üretim ve 7,5 GW batarya depolama kapasitesi yaratmayı amaçlıyor. Bu hedeflere ulaşmak için Türkiye yenilenebilir enerji alanında uzmanlık arıyor. Birleşik Krallık’taki tedarikçiler, açık deniz ve kara rüzgâr jeneratörleri ve batarya teknolojisi konusundaki deneyimleriyle bu konuda iyi bir konuma sahip.

Birleşik Krallık hükümeti aynı zamanda Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali olan ve tam kapasiteye ulaştığında iki milyon haneye enerji sağlayabilecek Kalyon Karapınar Güneş Enerji Santrali’nin de önemli bir destekçisi oldu. Birleşik Krallık’ın ihracat kredi kuruluşu UK Export Finance tarafından kredi garantisiyle desteklenen bu öncü enerji girişimi, İngiliz işletmelerinin Türkiye’nin yeni gelişmekte olan yenilenebilir enerji sektörünün her kademesinde yer almasının önünü açacak.

heka reklam heka

Teknoloji fırsatları

Türkiye’nin teknoloji sektörü de büyüyor ve son yıllarda İstanbul, önemli yatırımlar çeken gelişen bir start-up sahnesi ile teknoloji için gelecekteki potansiyel bir küresel merkez olarak konumlanıyor. Yerel başarı öyküleri arasında market teslimat uygulaması Getir, e-ticaret platformları Trendyol ve Hepsiburada ile oyun geliştiricileri Peak Games ve Dream Games yer alıyor. Türk teknoloji start-up’ları 2021 yılında önceki dört yılın toplamından daha fazla yatırım finansmanı sağladı ve İstanbul’un dijital bir kuluçka merkezi olarak büyüyen statüsünden yararlanmak isteyen yeni nesil geliştiriciler geliyor.

Tıp bilimi start-up’ları Türkiye’de de gelişiyor. Biyoteknoloji start-up’ı Enbiosis, Kasım 2022’de Dijital Sağlık alanında Birleşik Krallık Hükümeti Tech Rocketship ödüllerini kazandı. Merkezi İstanbul’da bulunan firma, tedavileri kişiselleştirmek için insan bağırsak biyomunun yapay zeka analizini kullanıyor ve İngiltere, ABD ve Danimarka’da karakollar kurdu.

“İş yapmaya başlamak için harika bir zaman”

Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu Kenan Poleo, “Türkiye, Birleşik Krallık’taki işletmeler için fırsatlarla dolu bir ülke. Neredeyse tüm sektörlerde yenilikçi mal ve hizmetlere yönelik güçlü bir talebin olduğu Türkiye, burada iş yapmaya başlamak için harika bir zaman” ifadelerini kullandı.

Türkiye, Birleşik Krallık şirketleri için cazip bir yer haline geliyor
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!