Türkiye’de EYT düzenlemesi ocak ayına kaldı

Milyonların beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili düzenlemeden kötü haber geldi. Yaklaşık 1,5 milyon kişinin merakla beklediği EYT düzenlemesi ocak ayına kaldı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili düzenlemede son dakika gelişmesi yaşandı. Yaklaşık 1,5 milyon kişinin merakla beklediği düzenlemenin takvimi belli oldu.

AKP’li kaynaklardan yapılan açıklamaya göre düzenleme ocak ayına sarktı.

EYT düzenlemesine ilişkin kanun teklifinin, 2023 yılı bütçe takvimi dolayısıyla aralık ayında görüşülmesi imkanının olmayabileceği ifade edildi. Teklifin, ocak ayında Meclise sunulması bekleniyor.

BAKAN BİLGİN ‘İNŞALLAH’ DEMİŞTİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçtiğimiz günlerde Meclis Genel Kurul’daki bütçe görüşmelerinde açıklamalarda bulunmuştu. EYT’de en kapsamlı ve gerçekçi düzenlemeyi yapacaklarını ifade eden Bilgin, “İnşallah sözümü tutarım ocak ayına sarkmaz ve bu ayın sonunda Meclis’in gündemine getiririz” demişti.

heka reklam heka

TAKVİM NEDEN SARKTI?

EYT ilgili çalışmanın bir türlü sonuçlanmamasının arkasında yatan neden geçtiğimiz gün bakanın yaptığı açıklamayla ortaya çıkmıştı.

SGK’nın 1999 yılı öncesi kayıtlarının dijital ortamda olmaması nedeniyle, memurlar tek tek dosya üzerinden arşiv taraması yapmak zorunda kaldı. Bakan Vedat Bilgin bazı evrakların kaybolduğunu açıkladı.

YAŞ ŞARTI OLACAK MI?

Milyonların merakla beklediği düzenlemede en büyük soru işaretini ise yaş şartı oluşturuyor.

Ocak ayında Meclis’e gelecek olan düzenlemede yaş şartının getirilip getirilmeyeceğine AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karar vereceği belirtiliyor.

KİMLERİ KAPSIYOR?

Düzenlemeden 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olup emeklilik için gerekli çalışma yıl ve prim gün sayısını dolduranlar faydalanacak. (AA)

Türkiye’de EYT düzenlemesi ocak ayına kaldı
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!