Ünlü sanatçının hayranları konserde 2,3’lük deprem yarattı!

Taylor Swift hayranları Seattle konserleri sırasında küçük bir deprem yarattı. Sismolog Jackie Caplan-Auerbach'ın paylaşımında göre konser sırasında dans eden hayranlar 2.3 büyüklüğünde sismik aktiviteye neden oldu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sismolog Jackie Caplan-Auerbach’a göre Taylor Swift’in 22 ve 23 Temmuz tarihlerinde Seattle’da gerçekleştirdiği Eras Tour konserleri 2.3 büyüklüğünde bir depreme eşdeğer sismik aktivite ortaya çıktı. Yerel bir sismometre dans eden Swift hayranları tarafından üretilen aktivite tespit etti.

Swift’in Seattle’daki her iki konserinde de biletler tükenirken, cumartesi günkü konserde 72 bin 171 hayran, 2011 yılında U2 tarafından kırılan 70 bin kişilik salon rekorunu kırdı. Swift’in Eras Tour’u şimdiye kadarki en pahalı turlardan biri ve tahmini maliyetinin 100 milyon doları geçtiği tahmin ediliyor. Yeni Zelanda’da 2011 yılında 50 bin hayranın katıldığı Foo Fighters konseri ve Baton Rouge’daki Louisiana Eyalet Üniversitesi’nde 2022 yılında düzenlenen Garth Brooks konseri gibi konserlerde zaman zaman sismik hareketlilik yaşandığı biliniyor. Ancak bu konserlerden sismik büyüklükler tespit edilemedi.

Western Washington Üniversitesi’nde jeoloji profesörü olan Caplan-Auerbach, CNN’e verdiği demeçte, konsere dair sismik aktiviteyi yönettiği bir kuzeybatı Pasifik deprem grubunda gördüğünü, bu nedenle her iki konserden ve 2011 NFL etkinliğinden elde edilen sismik verileri karşılaştırdığını söyledi.  Caplan-Auerbach, “Konserin her iki gecesinden de veri aldım ve bunların açıkça aynı sinyal modeli olduğunu hemen fark ettim” dedi.

Swift’in Seattle konserleri, beş yıl aradan sonra ilk kez çıktığı Eras Tour’un ABD ayağının sonuna doğru gerçekleşti. Sırada Kaliforniya’daki konserler var ve turnenin uluslararası kısmı 24 Ağustos’ta Mexico City’de başlayacak.

Ünlü sanatçının hayranları konserde 2,3’lük deprem yarattı!
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!