Yarın Güneş fırtınası Dünya’ya geliyor: Elektrik kesintileri yaşanabilir!

Güneş atmosferinde koronal delik olarak bilinen boşluk, yarın dünyaya doğru güneş fırtınası başlatacak. Dünya'nın 20 katı büyüklüğünde olduğu varsayılan ve saatte 2,9 milyon km'ye varan güneş fırtınası için uzmanlar 'internet veya elektrik kesintilerine neden olabilir' uyarısı yaptı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güneş’te Koronal delik adı verilen delikten gaz halindeki maddenin akması ve yarattığı güneş rüzgarı akımının 31 Mart 2023 Cuma günü Dünya’ya ulaşması bekleniyor.

GÜNEŞ FIRTINASI YARIN DÜNYA’YA ULAŞIYOR

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden Alex Young’dan alıntı yapan bir Business Insider raporuna göre, Cuma günü Dünya’ya ulaşabilecek güneş fırtınasına neden olması muhtemel koronal delik yaklaşık 300 bin ila 400 bin kilometre çapında olacak. Young, koronal deliğin boyutunun, arka arkaya dizilmiş yaklaşık 20 ila 30 Dünya’ya eşdeğer olduğunu açıkladı.

Dünya’ya doğru ilerleyen güneş rüzgarı akışının şiddetlinin az olacağı tahmin ediliyor. Ancak  ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi oluşacak güneş fırtınasını orta şiddette bir fırtına olarak etiketledi.  Kurumun değerlendirmesine göre bu tür fırtınaların teknoloji ve altyapı üzerindeki etkilerinin kısıtlı olacağını belirtti.

GÜNEŞ FIRTINASI ETKİLERİ NELER OLABİLİR?

Güneş fırtınaları zayıftan güçlüğe göre beş aşamada sınıflandırılıyor

heka reklam heka

Araştırmacılara göre bu hafta Dünya’yı etkileyecek olan fırtına 2. veya 3. sınıf olarak öngörülüyor. Zayıf tabir edilebilecek fırtına nedeniyle Dünya’daki uydular ve teknolojiler üzerinde düşük bir etkiye sahip olması bekleniyor.

Parçacıkların atmosferimizdeki gazlarla etkileşime girerek gökyüzünde Kuzey ışıkları olarak da bilinen auroralar yaratması da olası…

 

Yarın Güneş fırtınası Dünya’ya geliyor: Elektrik kesintileri yaşanabilir!
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!