Yeşil kuyruklu yıldız Nishimura, Dünya’nın yanından geçecek

Yeni keşfedilen yeşil bir kuyruklu yıldız, önümüzdeki 400 yıl boyunca ortadan kaybolmadan önce Dünya'nın yanından geçecek.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nishimura Kuyruklu Yıldızı daha yeni keşfedilmişti ama kendini gösterdikten sonra 400 yıl boyunca ortadan kaybolması bekleniyor.

EarthSky isimli yayının haberine göre; Nishimura Kuyruklu Yıldızı, salı günü Güneş Sistemimize girdikten sonra Kuzey Yarımküre’den çıplak gözle görülebilecek. 12 Eylül’de Dünya’ya en yakın konumda olması beklenen yıldızın, Güneş’e doğru yolculuğu sırasında gezegenimizle arasındaki güvenli mesafeyi de koruyacağı öngörülüyor.

Eğer kuyruklu yıldız Güneş’e çarpmazsa ay sonunda tekrar görülebilecek, ancak bu sefer sadece Güney Yarımküre’den…

Çıplak gözle görülebilmesine rağmen, Nishimura’yı gözlemlemek pek de kolay değil. Erken kalkıp şafaktan yaklaşık 90 dakika önce kuzeydoğu ufkuna bakılmalı. Ayrıca yeşil renkli kuyruklu yıldız, Güneş’e yaklaştıkça her geçen gün daha da parlayacak, ancak tespit edilmesi zorlaşacak.

heka reklam heka

NASA’nın Dünya’ya Yakın Nesne Çalışmaları Merkezi Yöneticisi Paul Chodas, “Yani onu seçmek için gerçekten iyi bir dürbüne ihtiyacınız var ve aynı zamanda nereye bakacağınızı da bilmeniz gerekiyor” dedi.

Yeşil kuyruklu yıldız Nishimura, Dünya’nın yanından geçecek
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!