Antik dünyanın kozmik odası Harran sırlarını Farah Yurdözü ile keşfedin

Metafizik ve paranormal konular uzmanı, Türkiye’nin ilk kadın UFO araştırmacısı Farah Yurdözü bizi Harran’ın bilinmeyen kadim tarihine bir yolculuğa çıkartıyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarot ve Astroloji ilminin doğduğu Harran, Şanlıurfa ilimize 44 km. mesafede. Dünyanın ilk üniversitesinin kurulduğu Harran, Hz.İbrahim Peygamberin şehri olarak da biliniyor.

Farah Yurdözü kısa süre önce Harran’daydı. Bizim için şehrin sembolü arı kovanı biçimli kerpiç evleri ziyaret etti ve kapalı kapılar ardında gizlenen kadim bilginin peşinde düştü.

Türkiye’nin ilk kadın UFO araştırmacısı ve metafizik – paranormal konular uzmanı Farah Yurdözü ile bir söyleşi yaptık.

 

 • Farah Yurdözü kimdir, bize kendinizi anlatın.

–    İstanbul doğumluyum, İstanbul Üniversitesi İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldum ve uzun yıllar İspanyolca öğretmeni olarak çalıştım. Türkiye ve yurt dışında UFO, dünya dışı kozmik ziyaretçiler, metafizik evren, paranormal ve ruhsal konularla ilgili kitaplarım yayınlandı, televizyon programları ve belgesellerde konuk oldum. Amerika Birleşik Devletleri’nde çok sayıda UFO Kongresinde Türkiye’yi temsil ettim sunumlar yaptım. Discovery TLC yapımı bir metafizik belgeselde danışman olarak kamera önünde yer aldım. Şu ana kadar Türkçe ve İngilizce yayınlanmış toplam 9 kitabım var.

 • Harran ve Şanlıurfa deyince akla ne geliyor?

–     Teknik olarak Türkiye’nin Güney doğusunda yıllardır ziyaret ettiğim ve metafizik araştırma konularımda pek çok sorunun cevabını bulduğum iki kadim şehir. Kalbimde ise Şanlıurfa doğurgan ve cömert bir anne, Harran da onun içine kapanık, gizemli ve kendini herkese açmayan bilge kızı.

 • Şanlıurfa’dan başlarsak?

–     Peygamberler şehri. Hz.İbrahim’in doğduğu yer. Hz.İbrahim’in ateşe atıldığı yer. Bugün o noktada cennet gibi uzanan Balıklı Göl ve yemyeşil parklar var. Şanlıurfa hem Müslümanlar hem de Hristiyanlar açısından çok önemli. Neolitik dönemden kalan 12 bin yıllık Göbeklitepe ve Karahantepenin de Şanlıurfa ili sınırları içinde olması rastlantı değil. Diğer yanda bugün Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi 70 binden fazla eserle Türkiyenin önde gelen müzelerinden biri. Göbeklitepe ve Karahantepe’den çıkartılan eserler bu müzede sergileniyor.

 • Sizinle Harran’a gitsek neler görürüz?

–     Dünyada kurulmuş olan ilk bilim merkezi, ilk üniversitenin kalıntıları orada. Harran Ekolü ya da Harran Okulu Ortaçağ’da dönemin en önemli ilim ve bilim merkeziydi. Burada tıp, matematik, astonomi, astroloji, felsefe ve daha pek çok konuda eğitim veriliyordu. Bilimsel buluşlar yapıldı. Harran tarihi daha eskilere gidiyor MÖ.2250’de Harran kentinin adı ilk defa yazıtlarda ortaya çıkıyor. Bence antik dünyanın kozmik odası Harran’dı.

 • Kozmik derken konu yine UFO’lara ve uzaylılara mı dayanıyor?

–     Belki evet belki hayır. Binlerce yıl önce neler oldu bilemeyiz. Ama çok önemli tarihsel kaynaklar ve Kuran-ı Kerim, Harranlı Sabiiler adında ilginç bir topluluktan bahsediyor. Sabiiler Pagan inanışa sahip bir halk. Kendi aralarında da kapalı bir öğretileri var. Bu öğreti kozmosla, görünen ve görünmeyen evrenle ilgili. Astroloji, astronomi, simya ve metafizik biliyorlar, öğretiyorlar. Kozmosu o kadar iyi tanımışlar ki yaşamlarını 7 gezegenin Güneş, Ay, Mars, Merkür, Venüs, Jüpiter, Satürn  döngüsüne göre planlamışlar. 7 sayısının önemi de onların zamanından geliyor.

 • Harranlı Sabiiler’den bugüne aktarılan bilgiler nedir?

–     Öncelikle Tarot. Genelde Tarot’un bir kehanet ve fal aracı olduğu düşünülür ama gerçekte her ikisi de değildir. Tarot bir simya kitabıdır ve ilk nüshası Sabiiler tarafından Harran’da yazıldı. Gizli bilginin şifreler, semboller ve resimlerle anlatıldığı bir kitap. Daha sonra 15.yüzyılda İtalya’ya getirildi ve o kitap Avrupa Ezoterik öğretilerinin temeli oldu ve bu Tarot kitabıydı. Yani Sabiiler’in kitabı olmadan Avrupa Tarot’u belki de çok daha sonraki yüzyıllarda keşfedecekti.

 • Sabiiler’den bize kalan başka ne var?

–     Haftanın 7 günü ve günlerin isimleri. Öğretiye göre her bir gün bir gezegenin kozmik etkisi altındadır. Sabiiler 7 gezegen için 7 tapınak inşaa etmişlerdi. Ve her gezegen için ayrı ibadet ediyorlardı. Örneğin İngilizce’deki Monday (Pazartesi) aslında Moon day yani Ay günüdür. Sabiiler Pazartesinin Ay ile bağlantılı olduğunu biliyordu. Saturday (Cumartesi) Satürn günüdür. Sunday (Pazar) Güneşin günüdür. Her gezegenin bağlı olduğu bir renk ve metal vardı. Bütün bu bilgiler ve daha fazlası Batı ülkelerindeki metafizik ekollerin doğmasını sağladı. Bugün New Age / Yeni Çağ öğretilerine baktığınızda köken Harran’lı Sabiiler’den gelen öğretidir. Yani New Age / Yeni Çağ öğretileri hiç yeni değildir aslında. Kökeni Anadolu’dur.

 • Göbeklitepe ve Karahantepe’nin de bu coğrafyada yer alması size manevi ya da ruhsal bazı bağları gösteriyor mu?

–     Kesinlikle. Ben asıl öğretinin Göbeklitepe – Karahantepe ve çevredeki diğer Neolitik yerleşim alanlarından çıktığını düşünüyorum. 12 bin yıl önce bugün ziyaret ettiğimiz yerlerde yaşamış, bizim üzerinde yürüdüğümüz arazilerde bir yaşam bir düzen kurmuş insanlar vardı. Bence hiç de ilkel değillerdi. Farklı bir zamanın ve boyutun kurallarına göre yaşadılar. Ve en ilginci de Göbeklitepe ve Karahantepe MÖ.8000 yılında kasıtlı olarak toprağa gömüldüğüne, yeraltına saklandığında, birkaç kilometre ötede ve yine aynı tarihte yani MÖ.8000’de Harran’lı Sabiiler ortaya çıktı. Sanki aynı insanlardan bahsediyoruz. Kendi zaman akışlarında bir gelişim, bir dönüşüm yaşadılar ve bütün dünyaya kozmik-metafizik öğretiyi yaydılar.

 • Harran’lı Sabiiler’den günümüze kalan en önemli yapı size nerede?

–     Harran’a 53 km. mesafedeki Soğmatar Antik Kenti ve oradaki Ay Tanrısı Tapınağı. Ay Tanrısı Sin ya da Nanna adıyla biliniyor. Bir mağaranın içine oyulmuş olan tapınakta bizi sunak ve her iki yanda kabartma insan heykelleri karşılar. Ama dikkatli bir göz sunağın iki tarafında kazınmış olan yıldız ve hilal sembollerini görür. Yıldız Sirius’u hilal de Ay’ı işaret eder. Diğer yanda aynı bölgede pek çok kült merkezi ve tapınakta Ay-Güneş-Yıldız sembollerini beraber görürüz. Ay tanrı Sin/ Nanna, Güneş tanrı Şamaş ve Yıldız İştar/İnanna kültünü gösterir. Ve aynı semboller Tarot destesindeki Ay-Güneş-Yıldız kartı olarak karşımıza çıkar.

 

 • Göbeklitepe-Karahantepe-Şanlıurfa-Harran-Soğmatar. Belki de şu ana kadar bu isimleri bir yerlerde duyduk gördük ama hiçbir zaman sizin gözünüzle değerlendirmedik. Araştırma ve tarih gezileriniz devam edecek mi?

–    Evet, 2024 yılında İngiltere’den gelecek konuklarımızı da bu bilgelik yolculuğuna ve keşfe çıkartmak istiyoruz. Onlar hazır olduğu zaman ben ve ekibim büyük bir keyif ve gururla kozmik tarihimizi kanıtlarıyla yerinde gösteriyor olacağım.

 • Şimdiden iyi yolculuklar.

–     Çok teşekkürler sizleri Türkiye’ye bekliyoruz.

Antik dünyanın kozmik odası Harran sırlarını Farah Yurdözü ile keşfedin
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!