Dövmelerle ilgili endişe verici araştırma

Dövmesi olanlarla kötü haber… Yapılan bir araştırmaya göre, dövme yaptıran on kişiden dokuzunun, kendilerini organ hasarına neden olan kimyasallara maruz bırakıyor olabileceği ortaya çıktı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’de yapılan bir araştırmada, 54 mürekkep örneği üzerinde yapılan testlerde 45’inin etikette listelenmeyen bileşikler içerdiği tespit edildi. Buna göre dövmelerin %90’ı organ hasarına yol açabilecek kimyasallar içeriyor.

En yaygın olanı, böbreklerde bir tür nekroz da dahil olmak üzere organlara zarar veren bir bileşik olan polietilen glikoldu. Diğerleri arasında bebeklerde sinir sistemi fonksiyon bozukluğuyla bağlantılı olan 2-fenoksietanol ve bir antibiyotik vardı.

Mürekkeplerde bulunan polietilen glikol, dövmelerde koyulaştırıcı madde olarak kullanılarak dövmelerin uygulanmasını kolaylaştırıyor.

ABD’deki Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), 2022’nin sonlarında yapılan oylamanın kuruma bunu yapma yetkisi vermesinden sonra önümüzdeki aylarda dövme mürekkeplerini düzenlemeye başlayacak. Yasa koyucular, dövmelerdeki mikropların neden olduğu çok sayıda hastalık raporunun ardından bu değişikliğe karar verdiler.

heka reklam heka

Analytical Chemistry dergisinde yayınlanan çalışmada bilim insanları, ABD merkezli dokuz üreticiden mürekkep örnekleri topladı.

Daha sonra testlerde bulunan içerikler, tutarsızlıkları ortaya çıkarmak için mürekkeplerin etiketlerinde listelenenlerle karşılaştırıldı.

Ortaya çıkan sonuçlar, zararlı birçok kimyasalın dövme içeriklerinde yer alan mürekkeplerde bulunduğu ve bunların listelenmediğini ortaya koydu.

Dövmeler ünlüler arasında da daha yaygın hale geliyor ve bu da onların popülaritesini artırıyor. Justin Bieber, Machine Gun Kelly gibi figürler de bu trende ayak uyduruyor.

Dövmelerle ilgili endişe verici araştırma
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!