En hızlı kilo verdiren egzersiz: 1 saatte yüzlerce kalori yakıyor

İngiliz Dailymail gazetesinde yayınlanan bir araştırmada en hızlı kilo verdiren 3 egzersiz açıklandı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiliz uzmanlar, koşmanın en hızlı kalori yakma yollarından biri olduğunu duyurdu. Harvard Üniversitesi’nden elde edilen verilere göre; koşarken bir erkeğin 30 dakikada yakacağı kalori miktarı 420 iken, bir kadınınki ise 360 olarak belirlendi.
Kişisel antrenör Matt Roberts, “Tüm vücut ağırlığınızı kullanarak yerden kalkmayı içeren herhangi bir şey genellikle en fazla kaloriyi yakar” dedi. Kardiyovasküler egzersiz, kaslara giden kan akışını artırır, bu da metabolizmayı hızlandırır ve daha fazla kalori yakmaya yardımcı olur.
Londra’da antrenörlük yapan Jodie McKnight, “Koşmak çok fazla zihinsel ve fiziksel dayanıklılık gerektirse de, kalori yakmak için harika bir yoldur” dedi.

McKnight, motive edici bir çalma listesi oluşturmanızı ve 30 dakika koşmayı hedeflemenizi öneriyor.

Yüzme de en çok kalori yakan sporlar listesine girdi

30 dakika yüzen bir kadında gerçekleşen kalori yakını 420’yı bulurken, erkekte ise bu sayının 360 olduğu ortaya çıktı.

Yüzme; kolları, bacakları ve kalp atış hızını çalıştırır ve bunların tümü kilo vermeye yardımcı olabilir. Londra’daki The Louisa Drake Method’un kurucusu kişisel antrenör Louisa Drake, yüzmenin kas gücünü, kan akışını ve akciğer ve kalp kapasitesini geliştirirken enerji yaktığını söylüyor.
Eklem sorunlarınız varsa da harika bir seçenektir ve düzgün yapılırsa saatte 400’den fazla kalori yakabilir. Kürek sporlarının da kalori yakımında oldukça etkili olduğu belirlendi.
Kürek çekerken bir erkeğin 30 dakikada yaktığı kalori miktarı 440 iken, bir kadınınki ise 369 olarak açıklandı.
Faydaları saymakla bitmeyen yürüyüş de en çok kalori yakan sporlar listesine giriş yaptı. 30 dakika yürüyen bir erkek, 189 kalori yakarken, bu rakam kadınlarda ise 175 olarak belirlendi.
Kişisel eğitmenler, sadece yürüyüş yaparak da kilo vermenin mümkün olduğunu söylüyor. McKnight, “Vücudunuzu hareket ettirmek ve yine de kalori yakmak için daha düşük yoğunluklu bir yol arıyorsanız yürümeyi tavsiye ederim.
McKnight, “Vücudunuzu hareket ettirmek ve yine de kalori yakmak için daha düşük yoğunluklu bir yol arıyorsanız yürümeyi tavsiye ederim.
Yürümek, sadece kalori yakmak ve kilo vermek için iyi değildir, aynı zamanda kardiyovasküler ve zihinsel sağlık için de harika bir tercihtir.
Kuvvet antrenmanı yapıldığında ise bir erkek 30 dakikada 250 kalori yakıyor, bu sayı kadınlarda 216 olarak değişiyor.
McKnight, “Araştırmalar, ağırlık kaldırmanın kardiyodan daha yüksek EPOC (egzersiz sonrası aşırı oksijen tüketimi) seviyelerine yol açabileceğini göstermiştir.

heka reklam heka

Bu, antrenmanınızı tamamladıktan sonra bile vücudun kalori yakmaya devam ettiği anlamına gelir.” dedi.

En hızlı kilo verdiren egzersiz: 1 saatte yüzlerce kalori yakıyor
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!