Günün kitapları…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnsanın evrimini, yapay zekânın gelişimi

ARTUR C. Clarke’den 2010: İKİNCİ UZAY DESTANI. “Galakside cesur bir gezinti ve 2001: Bir Uzay Destanı’na layık bir devam kitabı.” -Carl Sagan. Yazar, bilimi edebiyatla eşsizce birleştiren, bilimkurgunun üç büyük usta­sından biri. İnsanın evrimini, yapay zekânın gelişimini ve uzay yolculuğunu konu edinen 2001: Bir Uzay Destanı’nın büyüleyici de­vam kitabı 2010: İkinci Uzay Destanı ise ga­laksinin derinliklerine gizemli bir yolculuk. Jüpiter ve monoliti çevreleyen gizemli olay­dan yıllar sonra Sovyet ve Amerikalı astro­notlar insanlığı temelden değiştirebilecek potansiyel cevaplar aramak üzere, Jüpiter’in uydularına ve Discovery’ye doğru yeni bir yolculuğa çıkarlar. Görevleri: Monolitlerin bilmecesini çözmek ve HAL’ı mürettebatı öl­dürmeye sürükleyen koşulları anlamak.  320 SAYFA. (İTHAKİ YAYINLARI)

 

İki halkı birbirine düşman eden avcıdır

heka reklam heka

YÜKSEL Baysal’dan SABAHIN SESSİZLİĞİ ÜLKESİ. Mitoloji ve sembolizmde keklik için St. Ambrose “Adını perdendo (kendini kaybetmek) kelimesinden alan ve İbranice adı kore (çağırmak ve duyurmak) olan keklik; sesiyle kalabalıkları baştan çıkartan Şeytan’dır” der. O yüzdendir ki yüzyıllar boyunca avcılar, meri (dişi) kekliklerle tuzak kurarlar. Dişi keklik o kadar güzel şakır ki çevredeki erkek keklikler onun etrafına toplanır, kapana yakalanırlar. Bu sebepten kekliğin kendi soyuna ihanet ettiği söylenir. Oysa avcıdır kekliğin düşmanı. 184 SAYFA. (KIRMIZI KEDİ YAYINLARI)

 

Önce bedeninizin kontrolünü elinize alın

BURÇİN Yıldız’dan PİLATES VE KENDİNİ BULMA SANATI-Tam ve Bütün.  “Yıllar önce benim için önemli bir dönemeçte yaptığım seçimle hayatımın merkezine koyduğum bir metot, zincirin halkaları gibi beni kendine bağladı. Başlangıçta pilatese duyduğum ilgi sadece bedensel sağlığımı iyileştirme beklentimle sınırlıyken, kendimi ve hayatı farkındalıkla keşfettiğim, dönüştürdüğüm bir yolculuğa evrildi.” Bilim insanları, anatomik olarak modern insan bedeninin bugünkü formuna kavuşma tarihini iki yüz bin yıl öncesine dayandırıyor. İnsanlık var olduğu zamandan yakın bir geçmişe kadar aktif şekilde yürümüş, koşmuş, avlanmış, yorulunca yere çömelmiş, bağdaş kurmuş ya da uzanarak dinlenmiş. Yani bedenlerimiz hiç de bütün gün oturmak için tasarlanmamış. Bundan neredeyse yüz yıl önce “modern yaşam tarzının, bedensel ve zihinsel iyiliğe ulaşma yolunda üzerimizde bir lanet olduğunu söyleyen Joseph Pilates’in adını verdiği, nefesten kasa, ruhtan bedene bütünü ilgilendiren pilates egzersizleri ise bu hareketsiz yaşam tarzına karşı bütüncül bir manifestodur.  108 SAYFA.
(LİTERATÜR HAYAT)

 

Flört şiddetine karşı farkındalık kazanmak

EMEL Bahadır Yılmaz’dan BAZEN BIRAKMAK GEREKİR. Bu kitap flört şiddetine karşı farkındalık kazandırmak için yazıldı. Sevgisiz, ilgisiz bir ortamda büyüyen, kendini değersiz, çaresiz ve mutsuz hisseden, aç olduğu sevgiyi küçücük bir sözde veya sahte gülüşte arayıp onu gerçek sanan, bu yüzden çıkmaza sürüklenen, utanan, sıkılan ve ne yapacağını bilemedikçe bataklığa daha çok saplanan çocuklarımıza ve gençlerimize el uzatma, onların hayatlarına dokunma ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olma amacıyla bir rehber niteliğinde hazırlandı. 218 SAYFA. (NEMESİS KİTAP)

 

Krizlere karşı yeni çözümler…

MAHFİ Eğilmez’den YENİ EKONOMİ-21. Yüzyıla Özgü Yaklaşımlar. Küreselleşme ve ardından gelen Küresel Kriz, mevcut ekonomik bakışın dünyada olan biteni açıklamakta yetersiz kaldığını âdeta gözümüzün içine soktu. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında giderek belirginleşen farklılıkları kavrayamayan ve bu nedenle de duruma özel yaklaşımlar sunamayan ekonomi politikaları, özellikle gelişme yolundaki ülkelerin yaşadığı sorunlara çözüm getiremez oldu. 168 SAYFA.
(REMZİ KİTABEVİ)

 

Aşkın billurlaşması üzerine bir inceleme

MARCEL Proust’tan KAYITSIZ ADAM- Modern Klasikler.   Bu gençlik yapıtında, karşımıza çıkacak son derece Proustvari izlekler ve sözler bizi hem eğlendirecek hem de merak içinde bırakacaktır. Bunların arasında, astım krizlerini, cattleyaları, Opera’yı, özellikle de hali hazırda Swann’ın Bir Aşkı’nda ve Kayıp Zamanın İzinde’nin anlatıcısının Guermantes Düşesi ve Albertine’in duygularına dair çözümlemesinde geliştirilecek olan aşkın billurlaşması üzerine bir incelemeyi sayabiliriz.  48 SAYFA.
(YAPI KREDİ YAYINLARI)

 

Günün kitapları…
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!