İngiltere inşaat işçilerine ve balıkçılara vize kolaylığı getirdi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere’de Brexit ve pandemiden en çok etkilenen sektörlerden biri şüphesiz inşaat sektörü. Özellikle, göçmen iş gücüne en çok bağlı olan inşaat sektörü, Brexit sonrası ciddi iş gücü açıklarıyla bas etmek zorunda kaldı.

Birleşik Krallık bir süredir masaya yatırdığı konulardan birine bu sektörde yaşanan işçi eksikliği nedeniyle kesinlik kazandırmak zorunda kaldı!

Alınan yeni karara göre 7 Ağustos 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, inşaat ve balıkçılık endüstrilerini vize kolaylığı sağlanan meslek alanlarına dahil etti.

Bu meslek alanlarından başvuru yapan kişiler, daha düşük vize başvuru ücreti fırsatından yararlanabilecekler.

heka reklam heka

DUVAR USTALARINA DA KAPILAR AÇILDI

Özellikle işverenlerin çalışan ihtiyacı duyduğu ve Brexit sonrası büyük açık yaşanan mesleklerle ilgili yeni açıklama yapıldı. Buna göre geçici olarak listeye eklenen meslekler şöyle sıralandı:

●     Duvar Ustaları

●     Çatı ustaları

●     Kiremitçiler

●     Marangozlar

●     Sıvacılar

 

Yine Vasıflı İsçi Vizesi kapsamında yapılan tüm başvurular için geçerli olduğu gibi, listeye eklenen bu yeni meslek alanlarından yapılan başvurularda da en az B1 seviyesinde İngilizce bilme ve sponsor olma yetkisine sahip bir şirketten geçerli iş teklifi almış olma gerekliliği var.

NEDEN İNŞAAT İŞÇİLERİNE KOLAYLIK SAĞLANIYOR?

2022 yılının Kasım ayı ile bu yılın Ocak ayı arasında inşaat sektöründeki kadro açığı, pandemi öncesi 2020 Ocak ve Mart ayları arasına göre %65 kadar artmış bulunmakta.

Birleşik Krallık inşaat sektöründe artan talepleri karşılamak için 2026 yılına kadar çeyrek milyondan fazla ilave inşaat işçisine ihtiyaç duyulacak. Şantiye şefleri de öncelikli ihtiyaç duyulan iş güçleri arasında gösteriliyor.

Hükümet içindeki pek çok milletvekili ve bakan yurt dışından is gücü transferine şiddetle karsı çıkıyor ve bu açığın ülkedeki iş gücü kullanılarak doldurulması gerektiği yönünde görüş belirtiyorlar. Ancak sektördeki açık öyle boyutlara ulaştı ki, bu açık Ağustos ayının ilk haftası itibariyle vize kolaylığı sağlanarak doldurulmaya çalışılacak.

 

Göçmenlik Hukuku Avukatı ve Vize Danışmanı

Melis Yıldız

 

İngiltere inşaat işçilerine ve balıkçılara vize kolaylığı getirdi
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!