1. Haberler
  2. İngiltere
  3. Vaatlerini yerine getiremeyen Sunak, NHS sorununa odaklandı

Vaatlerini yerine getiremeyen Sunak, NHS sorununa odaklandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere’de Muhafazakar partideki çalkantılı dönem sonrasında parti içi seçim ile başbakanlık koltuğuna oturan Rishi Sunak, halka vaatleri konusunda köşeye sıkışmış durumda. Başbakan 10 numaraya yerleşirken İngiliz halkına birtakım sözler vermişti.  Sunak halka enflasyonu yarıya indireceğini, ekonomik büyüme sağlayacağını, ulusal borcu azaltacağını ve sığınmacıları ülkeye almayacağını söylerken bunları gerçekleştiremezse kendisinin de sorgulanması gerektiğini belirtmişti.

 

Aradan geçen altı ayda ekonomik anlamda verdiği sözleri yerine getiremezken, sığınmacılar sorununa da bir çözüm bulamadı. Öte yandan İngiliz ulusal sağlık sistemi NHS’de de ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Özellikle hastaların bekleme listesi sabırları taşırmış durumda. 7.4 milyona yaklaşan hasta bekleme kayıtları sağlık hizmetlerini ciddi oranda yavaşlatıyor. Hakın büyük tepki gösterdiği bu bekleme süreleri konusunda Başbakan Sunak’ın kolları sıvadığı ortaya çıktı. Sağlık Bakanı Maria Caulfield’ın Sky News’e verdiği röportajda “Daha fazla prosedür sunduğumuz için listenin muhtemelen 7,4 milyonu aşacağını tahmin ediyoruz” sözleri de hükümeti harekete geçirdi. Muhafazakar partinin gelecek yıl yapılması beklenen seçimler öncesinde ivedilikle bu soruna odaklanacağı gelen kulis bilgileri arasında.

Zira diğer sözlerini henüz yerine getiremeyen başbakan ve kabinesi hemen hemen her seçim bölgesinde yaşanan hasta kuyrukları yüzünden sandığa bu problemle gitmek istemiyor. Şimdi NHS kuryuklarında sıra bekleyen İngilizler hükümetin somut adım atmasını bekliyor.

heka reklam heka

 

Taner Bildik

 

Vaatlerini yerine getiremeyen Sunak, NHS sorununa odaklandı
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!