İnsanların beyni küçülüyor: IQ seviyesi uyarısı yapıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilim insanları insan beyninin son 50 yılda küçüldüğünü açıklarken, bazı uyarılarda bulundu.

 

Dünyanın önde gelen üniversitelerinden Imperial College London’daki Beyin Kimyası ve Beslenme Bölümü’nün direktörü olarak görev yapan ve alanının en saygın isimlerinden biri olan profesör Michael Crawford açıklamalarda bulundu.

Beyin İçin Gıda Vakfı’nın bir etkinliğinde konuşan Crawford, kötü beslenme ve alışkanlıklar sebebiyle beynin kütlesinde ve IQ seviyelerinde ciddi bir kayıp olduğunu duyurdu. Crawford, “IQ seviyeleri 1970’den beri düşüyor ve bu gerçekten komik değil. Çünkü eğer bu durum devam ederse homo sapiens türünün sonu gelebilir” dedi.

Beyin sağlığı için beslenmenin öneminin kaçırıldığına dikkat çeken Crawford, beyin sağlığı için yağlı balıkların daha sık tüketilmesi gerektiğinin de altını çizdi. Profesör Crawford, “Modern insan beyni, erken dönem atalarımızın beyinlerine göre yüzde 17 oranında daha  küçük” dedi. Çocukların ve onların çocuklarının da geleceğinin risk altında olduğunu belirten Crawford, hamilelerin ve çocuk sahibi kadınların da çocukların emzirilmesi için omega-3 deposu balıkları tercih etmesi gerektiğini söyledi.

İnsanların beyni küçülüyor: IQ seviyesi uyarısı yapıldı
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!